Regióny Banská Bystrica

Peľová sezóna brezy sa skončila. Alergici si však nevydýchnu

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / AP

BANSKÁ BYSTRICA – Peľová sezóna brezy sa skončila. Výskyt jej peľu vo významných koncentráciách zaznamenali akurát monitorovacie stanice v Banskej Bystrici a Žiline, kde je predpoklad transportu z chladných horských dolín. Konštatovala to Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

 

„Predpokladáme výrazný nárast denných koncentrácií najsilnejšieho alergénu – peľu tráv z čeľade lipnicovitých. Začali kvitnúť ihličnany z čeľade borovicovitých, ktorých peľ bude v najbližšom období dominovať. Ďalší nárast denných hladín predpokladáme aj u spór húb (plesní). Pokles koncentrácií peľu bude lokálne ovplyvňovať nočný chlad a zrážková činnosť,“ informovala Lafférsová v súvislosti s najbližšími dňami.

Podľa nej klesajúcu tendenciu majú naďalej denné koncentrácie peľu drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa, topoľa, orecha a vŕby. Zvýšili sa však koncentrácie peľu duba, buka, javora a najmä ihličnanov z čeľade borovicovitých. Stúpli aj denné hladiny peľu bylín – skorocel, štiav, mrkvovité a pŕhľavovité.