Regióny Banská Bystrica Lučenec

Počas prvých piatich dní bikesharingu v Lučenci poškodili vandali 17 bicyklov 

Zdroj: TASR / František Iván

LUČENEC – Dokopy 17 bicyklov určených na bikesharing poškodili vandali v Lučenci počas prvých piatich dní fungovania tejto služby v meste. Samospráva o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že niektoré prípady už rieši polícia.

 

„Bicykle sú najčastejšie poškodené s poohýbanými sedlovými trubkami, ktoré sme museli stiahnuť a musia byť zoservisované. Aby sme predišli ďalším poškodeniam, zamedzila sa na všetkých bicykloch možnosť nastaviť si výšku sedadla. V súčasnosti sa bicykle upravujú, znižuje sa maximálny zdvih sedadla, aby sa umožnilo nastaviť si jeho výšku a predišlo vandalizmu,“ cituje samospráva Rozvojovú agentúru Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorá je prevádzkovateľom projektu.

Ako na sociálnej sieti dodala primátorka Alexandra Pivková, Lučenec je prvým mestom v kraji so službou zdieľaných bicyklov, niektorí ľudia však jej účel zrejme nepochopili.  „Chceli sme pomôcť všetkým Lučenčanom. Preto sme sprístupnili službu bikesharingu s možnosťou využitia prvých 1000 minút zdarma pre všetkých do konca septembra. No pre nedisciplinovanosť niektorých ľudí sme nútení ju zrušiť a spoplatniť podľa platného cenníka,“ konštatovala.

Službu zdieľaných bicyklov spustil BBSK v Lučenci koncom augusta. Podľa projektu má v meste vzniknúť dohromady 17 stanovíšť so 68 bicyklami. Podľa kraja projekt postupne vytvorí tri pracovné miesta, pričom prácu dá aj dlhodobo nezamestnaným občanom.