POZOR! Nové ohnisko afrického moru ošípaných! Nákaza sa objavila v chove veľkej spločnosti

RIMAVSKÁ SOBOTA – Pracovníci Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky zverejnili znepokojujúce informácie. Na Slovensku máme ďalšie nové ohnisko afrického moru ošípaných. Nakaziť sa mali ošípané veľkej spoločnosti, ktorá patrí medzi lídrov na trhu.

 

Odborníci zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy odhalili ďalšie ohnisko afrického moru ošípaných. “Národným referenčným laboratóriom pre diagnostiku afrického moru ošípaných (AMO) vo Zvolene bol potvrdený výskyt nákazy v chove domácich ošípaných v okrese Rimavská Sobota.” píšu v najnovšej správe. Má ísť tak už o deviate ohnisko v roku 2021.

Aktuálne Africký mor nezasiahol diviaky, ale zvieratá chované na na komerčné účely. Ohnisko odhalili v dánskej firme, ktorá, ako uvádzajú na svojom webe, je lídrom na trhu v produkcii ošípaných. “Náš chov predstavuje 4 000 prasníc a ročne vyprodukujeme približne 130 000 ks ošípaných pre domáci trh (predávaných pri váhe 110kg),” dodávajú.

Práve v jedom z chovov dánskej spoločnosti sa mal vyskytnúť africký mor ošípaných. “Ohnisko nákazy sa diagnostikovalo v komerčnom chove domácich ošípaných dánskej poľnohospodárskej skupiny právne samostatných spoločností PIGAGRO s.r.o. v obci Jesenské, okr. Rimavská Sobota,” potvrdili odborníci zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / František Iván

Všetky ošípané v ohnisku nákazy budú usmrtené

Ako ďalej dodávajú, v tomto chove náhle uhynulo “niekoľko prasníc a odstavčiat. Klinicky zvieratá prejavovali apatiu, znížený príjem krmiva, hnačky, bronchopneumńiu, zmeny na koži (cyanóza) a vysokú telesnú teplotu.” V chove sa pri tom nachádzalo 3 625 prasníc, 700 prasničiek a viac ako 20 000 odstavčiat.

Hneď, ako sa potvrdila informácia, že dané ošípané trpia nákazou, “Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa v Rimavskej Sobote vydala pre ohnisko nákazy veterinárne opatrenia. Opatrenia boli vydané pre 3 km pásmo okolo ohniska ( pásmo ochrany) a 10 km pásmo ( pásmo pozorovania). Vzhľadom k tomu, že momentálne neexistuje pri AMO účinná terapia, nie sú dostupné žiadne vakcíny , budú všetky ošípané v ohnisku nákazy usmrtené a neškodne odstránené v kafilérii.”

Pracovník zo spoločnosti Pigagro s.r.o pre zoznam.sk poznamenal, že „v chove v Jesenskom boli prasnice s malými odstavčatami – počet bol upresnený na webe ŠVPSR.  Mäso z daného chovu sa nedostalo k spotrebiteľom.“ Zároveň podotkol, že „africký mor ošípaných nie je pre ľudí nebezpečná iba pre zvieratá – ošípané.“  

Odborníci zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy zoznam.sk informovali, že „všetky zvieratá na farme sa utrácajú, t. j. žiadne mäso z nakazených zvierat sa na trh nemôže dostať. Choroba AMO  nie je prenosná na človeka.“

Viac o téme: africký mor ošípaných, ošípané, Pigagro

Súvisiace články