Prešiel si adopciou a teraz sa vrátil pomáhať tam, kde to potrebujú. Dávidovu dobročinnosť poznajú aj za hranicami

BRATISLAVA – Sú nezištní, odhodlaní a za svoju prácu nečakajú plácu. Reč je o dobrovoľníkoch, ktorí ušľachtilými činmi pomáhajú nielen svojmu okoliu, ale ich dobré skutky prenikli aj za hranice Slovenska. Preto ani tento raz Národné dobrovoľnícke centrum – CARGO nezaháľalo a najzáslužnejšie dobročinné aktivity odmenilo prestížnym ocenením. Redakcia Zoznam.sk vám prináša sériu životných príbehov najväčších osobností dobrovoľníctva za rok 2020.

 

Už po 12-krát Národné dobrovoľnícke centrum – CARGO, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií a krajské dobrovoľnícke centrá udelili významné ocenenie Srdce na dlani a titul Dobrovoľník roka 2020. Sedemčlenná komisia, ktorej súčasťou bol aj infektológ Vladimír Krčméry, posudzovala desiatky nominovaných projektov. Do tohtoročného oceňovania sa zapojilo celkovo 287 projektov, z toho 60 sa dostalo do užšieho výberu. Ocenených bolo len osem projektov a teda jeden z každej kategórie. Účastníci sa mali možnosť prihlásiť do kategórií ako dobrovoľník/čka pomáhajúci na Slovensku, dobrovoľník/čka pomáhajúci v zahraničí, dobrovoľník/čka pomáhajúci v zahraničí v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky pod značkou SlovakAid, koordinátor/ka dobrovoľníkov, dobrovoľnícka skupina, dobrovoľnícky projekt alebo dobrovoľnícky program, podpora dobrovoľníctva a dlhodobá dobrovoľnícka pomoc.

Práca dobrovoľníkov je o to záslužnejšia, že dobrovoľníckym aktivitám, ako je ochrana životného prostredia, rozvoj kultúry a umenia či vzdelávanie znevýhodnených venujú takmer všetok svoj voľný čas. „To všetko robia bez nároku na akýkoľvek honorár. Robia to zo srdca. Treba pritom zdôrazniť, že neraz aj zdanlivo malé činy či kroky vo výsledku znamenajú veľkú vec a určite menia našu spoločnosť k lepšiemu,“ povedala výkonná riaditeľka slovenského Národného dobrovoľníckeho centra – CARDO Zuzana Vinklerová.

 

Pre ocenených bola pripravená symbolická cena Srdce na dlani. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Mimoriadne prekvapenie

Organizátori podujatia, ktoré sa tentokrát muselo kvôli pandémii presunúť do online priestoru, si pripravili mimoriadne prekvapenie. Titul Dobrovoľník roka 2020 a symbolické ocenenie Srdce na dlani získali na diaľku aj všetci dobrovoľníci, či už ide o tých známych alebo anonymných, o jednotlivcov alebo organizácie, súkromné firmy alebo zástupcov štátnej správy, mestá či obce. Ocenenie je pre každého, kto sa podieľal v roku 2020 priamou dobrovoľníckou činnosťou alebo podporou iných pri ich dobrovoľníckej činnosti na spomalení šírenia smrtiaceho ochorenia COVID-19.

Záštitu nad tohtoročným oceňovaním na úrovni krajov prevzal splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl a nad cenou Dobrovoľník roka 2020 minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

Ocenení majú za sebou zaujímavé aj inšpiratívne životné príbehy a jeden z nich vám prinášame.

 

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok sa zúčastnil na odovzdávaní ocenení. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: aktivity, Banská Bystrica, ciele, Dávid Jakub, deti, dobrovoľnícka činnosť, dobrovoľnícke centrá, dobrovoľník, Dobrovoľník roka 2020, doučovanie, Jakub Dávid, komisia, mestská časť, motivácia, Nádej deťom, Národné dobrovoľnícke centrum - CARGO, nominovaný, občianske združenie, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií, pomoc, práca, Romano rat, Rómovia, rómska komunita, Sásová, Srdca na dlani, tanečná skupina

Súvisiace články