Regióny Banská Bystrica

Pri problémoch na školách pomôže nový referent krízovej intervencie

ZDROJ: Pixabay (ilustračné)

BANSKÁ BYSTRICA – Aj na základe náročných situácií, ktoré v uplynulom školskom roku vznikli v niektorých základných školách, vytvorila banskobystrická samospráva pozíciu referenta školskej krízovej intervencie. Je ním psychológ z praxe Michael Mikuláš, ktorý pracoval v oblasti krízovej intervencie s odídencami a v súčasnosti sa venuje športovej psychológii. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

 

“Potrebujeme reflektovať na aktuálny stav spoločnosti v meste, preto je nevyhnutné, aby školský úrad fungoval flexibilne. Uvedomujeme si, že vzťahy na školách medzi rovesníkmi, pedagógmi, alebo v trojuholníku žiak-škola-rodič, nemusia byť vždy optimálne. Ak sa nejaký problém vyskytne, je potrebné ho riešiť okamžite,” vysvetlila vedúca školského úradu v Banskej Bystrici Jana Odrobiňáková. Úrad chce byť otvorený pre všetkých, deti, žiakov, ich rodičov a pedagógov.

Ako poznamenala, v súčasnosti je veľký nedostatok odborného personálu na pozícii školský psychológ či špeciálny pedagóg. O absencii pedagogických asistentov ani nehovoriac. “Referent školskej krízovej intervencie bude pomáhať najmä tam, kde to materské a základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta budú najviac potrebovať,” dodala Odrobiňáková.

“Pomáham ľuďom, pretože ma to baví. Zároveň chcem pomôcť riešiť situácie pri narušených interpersonálnych vzťahoch. Deti vnímajú atmosféru od učiteľov i rodičov. Chceme im ponúknuť dôveru, pocit bezpečia a komunikačný kanál, aby sa mohli a mali kde a komu zdôveriť,” uviedol nový mestský referent Mikuláš.

Ako konštatoval primátor Ján Nosko, obdobie pandémie nikomu neprospelo, čo sa dnes odzrkadľuje všade. “Chceme byť školám a škôlkam okamžite k dispozícii, nápomocní a hlavne komunikovať. Po školách sa šíria psychotropné omamné látky, agresivita medzi deťmi narastá. Preto sme podnikli kroky a dali sme dokopy tím odborníkov, ktorý pripravuje spoločný koncept pre spustenie intenzívnej prevencie na školách v ďalšom období,” zdôraznil Nosko.