Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom Zvolen Banská Štiavnica Detva

Prímestské spoje v Banskobystrickom kraji podľa prepravcu jazdia, obce problémy neevidujú

Zdroj: TASR / Branislav Račko

ZVOLEN/DETVA – Prímestské autobusy v deviatich okresoch Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktoré cez víkend nejazdili, od skorého pondelkového rána premávajú podľa grafikonu. TASR o tom informoval predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny.

 

Odchody autobusov do stanoveného cieľa podľa cestovného poriadku potvrdil v pondelok dopoludnia TASR aj primátor Detvy Ján Šufliarský. “Doposiaľ nemáme informácie, že by nejaký spoj nešiel. Neevidujeme ani žiadne sťažnosti obyvateľov na prímestské spoje. Usmerňovali sme len zopár obyvateľov, ktorí nemali dostatočné informácie o tom, ako budú autobusy premávať,” povedal.

Prímestské autobusy v deviatich okresoch BBSK nepremávali od soboty (25. 1.). SAD Zvolen pristúpila k tomuto kroku po tom, ako súd rozhodol o neplatnosti dodatku zmluvy medzi BBSK a SAD o predĺžení dohody o prevádzkovaní prímestských spojov. Dohodu podpísal ešte predchádzajúci predseda BBSK Marian Kotleba.

V nedeľu (26. 1.) sa však jednotlivé samosprávy a regionálne združenia miest a obcí so SAD dohodli na opätovnom pokračovaní prímestskej prepravy. BBSK samosprávam sľúbil, že náklady s tým spojené im preplatí. Takto však môže doprava v kraji podľa platnej legislatívy fungovať len niekoľko dní.

Dopravu v žiarskom regióne obnovili

Obyvatelia žiarskeho regiónu môžu po dvoch dňoch opäť využívať autobusová prímestskú dopravu. Primátorka Banskej Štiavnice a zároveň predsedníčka Združenia miest a obcí (ZMO) žiarsky región Nadežda Babiaková potvrdila, že doprava bola území okresov Banská Štiavnica, Žarnovica a Žiar nad Hronom, obnovená v plnom rozsahu. “Nemáme hlásené žiadne problémy,”uviedla pre TASR.

Autobusová prímestská doprava je na území žiarskeho regiónu zabezpečená na základe objednávky medzi Regionálnym združením miest a obcí (ZMO) žiarsky región a spoločnosťou SAD Zvolen, a.s. a to do doby, kým situáciu nedorieši Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). Dohoda vzišla zo spoločného rokovania, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 26. januára v Banskej Štiavnici. Zároveň sa dohodlo uzavretie dohody medzi ZMO – žiarsky región a BBSK o refundácii nákladov v plnom rozsahu, a to preddavkovými platbami.

“V tomto prípade sme primátori a starostovia zasuplovali to, čo má podľa zákona robiť vyšší územný celok,” okomentovala situáciu Babiaková. Toto riešenie, ktoré iniciovala počas víkendu, bolo podľa jej slov nutnosťou, keďže chýbajúce spojenia trápili nielen obyvateľov Banskej Štiavnice, ktorá sa ocitla odrezaná od okolitých miest, kam chodia mnohí ľudia za zdravotnou starostlivosťou, ale aj okolitých obcí. “Telefonovali mi starostovia z obcí, ako sa dostanú deti do školy,” podotkla primátorka s tým, že využívanie osobnej automobilovej dopravy predsa nie je riešením situácie.

“Preto sme sa rozhodli, primátori a starostovia, pre toto riešenie,” podotkla. Najdôležitejšie podľa jej slov je, že táto dohoda pomohla ľuďom v regióne. Babiaková verí, že sa BBSK s dopravcom dohodne na optimálnom riešení v čo najkratšom čase. “Hádam sa to tento týždeň nejako vyrieši, doprava bude fungovať ďalej a dôjde k dohode medzi BBSK a SAD Zvolen,” dodala Babiaková.