Regióny Banská Bystrica Banská Štiavnica

Prístavba Senior parku v Prenčove umožnila zvýšiť počet klientov na 40

Zdroj: FB / Dom dôchocov Pažítková 2

BANSKÁ ŠTIAVNICA – Približne 80.000 eur investovala vlani obec Prenčov v okrese Banská Štiavnica do prístavby domova sociálnych služieb Senior park. Pre obyvateľov domova tým vznikol ďalší spoločenský priestor s terasou, pričom investíciou sa zvýšila aj kapacita zariadenia na 40 osôb.

 

„Časť prostriedkov vo výške 43.000 eur nám schválili aj z programu EÚ Leader, a to prostredníctvom MAS Zlatá cesta,“ povedala starostka Alena Ciglanová. Peniaze však doteraz nemajú na účte. „Žiadosť o platbu je na riadiacom orgáne už od júna 2021, refundácia však dodnes nie je zrealizovaná,“ poznamenala starostka.

Senior park postavili v obci pred desiatimi rokmi. Reagovali tak na dopyt po tomto druhu zariadenia a to nielen od miestnych občanov, ale aj od ľudí z Banskoštiavnického okresu. „Dnes máme v domove seniorov prakticky z celého Banskobystrického kraja, pričom záujem o umiestnenie je oveľa väčší,“ pripomenula Ciglanová.

Obec okrem tejto investície v minulom roku vybudovala aj inžinierske siete – vodu a kanalizáciu a tiež verejné osvetlenie k novej IBV v časti Galová lúka. „Investíciu v tomto roku dokončíme dobudovaním miestnej komunikácie s asfaltovým povrchom,“ doplnila starostka.

„Pokračujeme aj vo výstavbe a rekonštrukcii verejných priestranstiev, kde sme od roku 2020 vybudovali 230 metrov chodníka a vymenili 250 štvorcových metrov (m2) poškodenej dlažby,“ pokračovala. „V tomto roku zrekonštruujeme aj asi 500 m2 spevnených plôch na verejných priestranstvách a 150 metrov chodníka,“ dodala. Obec vlani zakúpila i novú technológiu na úpravu vody v obecnom vodovode a zrekonštruovala záchyt prameňa.