Regióny Banská Bystrica Sliač

Rekonštrukcia letiska Sliač bude za takmer 70 miliónov EUR. Všetko pre nové stíhačky F-16

ZDROJ: TASR / AP

SLIAČ – V rámci rekonštrukcie Letiska Sliač sa v súčasnosti uskutočňujú stavebné práce hál Husár číslo 1 až 3. Ostatné projekty sú v procese verejného obstarávania projektovej dokumentácie a v štádiu spracovania projektovej dokumentácie. Informovala hovorkyňa Ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

 

“Rekonštrukčné práce sú závislé od viacerých faktorov, ako napríklad od dĺžky procesu verejného obstarávania, spracovania projektovej dokumentácie a vydania stavebného povolenia. Vzhľadom na rozsiahlosť projektov Ministerstvo obrany SR systematicky realizuje potrebné kroky, ktoré sú nevyhnutné na začatie rekonštrukčných prác,” deklarovala hovorkyňa. Presný termín začatia rekonštrukčných prác jednotlivých projektov podľa ministerstva nie je možné presne určiť, keďže trvanie niektorých procesov sa nedá z objektívnych príčin ovplyvniť. “Hovoríme však o týždňoch,” dodala Kovaľ Kakaščíková. Ministerstvo obrany SR vyčíslilo predpokladané náklady na rekonštrukciu a modernizáciu leteckej základne Sliač, ktoré realizuje v súvislosti s nákupom stíhacích lietadiel F-16, na vyše 69 miliónov eur bez DPH.

 

ZDROJ: TASR – Dušan Hein

Obstarávanie na projektovú prípravu a stavebné práce na rekonštrukciu rolovacích dráh a vybudovanie nových, ale aj druhú časť stavby – rekonštrukciu a modernizáciu leteckej základne Sliač – realizuje rezort obrany prostredníctvom agentúry NATO Support and Procurement Agency (NSPA). Rekonštrukcia hál Husár číslo 1 až 3 je v kompetencii Úradu pre investície a akvizície MO SR. Rezort obrany deklaroval záujem zachovať na letisku aj civilnú dopravu. V rámci rekonštrukcie a modernizácie majú byť realizované aj projekty z NATO Security Investment Programme (NSIP). Pôjde napríklad o rozšírenie parkovacej plochy, rekonštrukciu skladovacej plochy i vybudovanie stojiska na nabíjanie a vybíjanie.