Regióny Banská Bystrica Kultúra Banská Štiavnica Top

Romantické miesto zahltili kamery. Cítili sme sa ako v meste duchov

Film Slovo. Zdroj: Bontonfilm

BANSKÁ ŠTIAVNICA – Výnimočnú atmosféru vdýchla režisérka Beata Parkanová do svojho nového filmu Slovo. Tú čerpala priamo z čarovných zákutí Banskej Štiavnice. Mesto sa tak na chvíľu stalo centrom filmového ruchu. Stretnúť ste mohli známe slovenské i české osobnosti.

 

Tvorcovia chceli vo filme Slovo pravú zimnú atmosféru. Tú docielili v jednom z najkrajších slovenských miest. ,,Mesto sa stalo kulisou k scéne sánkovačky z časti filmu, keď je rodina Vojířovcov po chorobe Václava opäť spolu a vyráža s deťmi cez víkend medzi ľudí. Točilo sa v centre Štiavnice – v uličke hneď vedľa lesníckej školy,‘‘ dodáva Borská. Režisérka si do obrazu sánkovania želala namrznutý, ligotajúci sa sneh, modré nebo a všetkých blízkych zdravých. ,,To sa splnilo. Bola to radosť,“ doplnila.

O tom, že zábery boli dokonalé svedčia aj slová slovenského producenta filmu Maroša Hečka. Dá sa povedať, že sme mali ideálne počasie, ráno bolo -17 °C a pritom svietilo slnko. Ideálny scenár pre kameramana, ale aj hercov, ktorí nemuseli mrznúť vo fujavici.Podmienky vyšli dokonale, dokonca nám aj jemne snežilo počas ostrých, čo sme tiež chceli,‘‘ uviedol.

 

V Banskej Štiavnici nakrúcali Gabriela Mikulková a Martin Finger. Zdroj: Bontonfilm

Pandémia pomohla

Filmárom dokonca zahrala do karát aj pandémia. Postarala sa totiž o vyľudnené mesto, ktoré bolo ďalším splneným snom tvorcov. „Je vtipné, keď sedemdesiatčlenný štáb točí v meste, kde nie je na ulici ani noha. Akoby sme si objednali nejaký skanzen. Cítili sme sa, ako keby sme boli v meste duchov,zdôraznil Hečko.

Do mesta dorazili obidvaja hlavní predstavitelia – českí herci Martin Finger a Gabriela Mikulková. Tí stvárňujú manželov Václava a Věru Vojířovcov. Nechýbala takisto slovenská herečka Helena Krajčiová. Vo filme tvorí pár s českým hercom, režisérom a moderátorom Ondřejom Sokolom.

Okrem iného za zmienku stojí ďalšie herecké obsadenie. Vo vedľajších úlohách sa objavia Bolek Polívka, Vladimír Polívka, Petra Hřebíčková, Jenovéfa Boková, Taťána Medvecká, Marek Geišberg, Ján Jackuliak, či Juraj Nvota. Režisérke sa podarilo získať naozaj prvotriedne mená. Zatiaľ môžem povedať, že ako v prípade filmu Chvilky, tak aj pri Slove mi herci spoluprácu neodmietajú a darí sa mi získať veľkých ‚hráčov‘ do malých úloh. A, áno, je to radosť,“ skonštatovala Parkanová.

 

Nebudú chýbať zábery zo sánkovačky. Zdroj: Bontonfilm

Dodržať slovo

Film odohrávajúci sa v 60. rokoch minulého storočia vznikal v Pardubickom kraji a na českej Vysočine. Vo filme uvidíte tiež zábery mora, ktoré vznikali v Poľsku. Sleduje príbeh manželov Václava a Věry Vojířovcov. Ich sľub bol jasný – budú stáť pri sebe v dobrých aj v zlých časoch. ,,Doba a okolie ich však vystavujú skúškam. Václav odmieta vstúpiť do komunistickej strany a tlak, ktorému musí čeliť po auguste 1968, ho doženie do psychiatrického ústavu. Dodržať dané slovo je pre neho stále náročnejšie,‘‘ opisuje film z distribučnej spoločnosti Bontonfilm Stanislava Borská. Autentický zážitok doby posilnia dekorácie a kostýmy z konca 60. rokov.

So scenárom sa režisérka Beata Parkanová popasovala sama. A ako to už u nej býva zvykom, počas písania jej boli inšpiráciou starí rodičia. Starý otec Parkanovej pracoval ako štátny notár a podobne ako hlavný hrdina snímky Václav, aj on odmietol vstúpiť do komunistickej strany. Neustály tlak režimu poznačil jeho i jeho manželstvo. „Natáčať filmy, ktorých príbeh či pocity postáv vychádzajú zo mňa alebo z mojich blízkych, je pre mňa jeden zo základných kľúčov, ktorými vstupujem do scenára a filmu,“ vysvetľuje Parkanová. Už pri svojom celovečernom debute Chvilky vychádzala z vlastnej životnej skúsenosti. ,,Po Beatinom otcovi z jej debutu Chvilky som si ani dedka nemohol nechať ujsť,“ opísal nadšenie z nového filmu predstaviteľ hlavnej postavy Martin Finger.

 

Natáčanie v Banskej Štiavnici si Hečko pochvaľoval. Zdroj: Bontonfilm

Už čoskoro

Snímka Slovo je až pálčivo aktuálna. Prináša silný príbeh o ohrození slobody človeka. Podľa režisérky film zachytáva tému, ktorá sa týka každého z nás. Diváci by si ho mali vychutnať v roku 2022.

Mohlo by vás zaujímať: