Regióny Banská Bystrica Top

Roztržky na dennom poriadku! Banskobystričania nevedia, čo bude s kultúrnou pamiatkou

Zdroj: TASR / banskabystrica.sk

BANSKÁ BYSTRICA – Neustále rozbroje. Klub nezávislých poslancov Banskobystrická alternatíva si od začiatku stojí za svojim. Podľa nich je revitalizácia mestského parku v Banskej Bystrici nešťastná. Situáciu sa snažia zastaviť a celý proces sa tak už niekoľko rokov naťahuje. Mesto ale pokračuje v pláne a dokonca opäť požiada o eurofondy. Poslanci však dvíhajú varovný prst, národná kultúrna pamiatka podľa nich definitívne stratí svoju historickú tvár.

 

Čo urobí jedna rekonštrukcia – ťahanice na bežnom poriadku. Nie je zrejme deň, kedy by sa neriešila rekonštrukcia Mestského parku na Tajovského ulici. Banskobystrická alternatíva kritizuje mesto za to, ako má vyzerať opravený Leninov park. Sú totiž za zachovanie historickej hodnoty, ktorá sa podľa nich po rekonštrukcii stratí. Dokonca spustili petíciu, aby zastavili celý proces. Podľa Ľudmily Priehodovej z Banskobystrickej alternatívy, mesto dodnes nezverejnilo napríklad textovú časť projektovej dokumentácie. ,,Len pred cca. dvomi týždňami boli aktivisti vo Zvolene na stavebnom úrade v spise a nafotili si sprievodnú správu, z ktorej sa dozvedeli, že na projekte neparticipoval krajinný architekt.‘‘ Ako uviedla pre Zoznam.sk, v skutočnosti je to arborista, teda odborník na zeleň, ktorý nemá oprávnenie projektovať parky.

Rovnako kritizuje primátora Jána Noska, ktorý podľa nej sľuboval, že dá odbornej verejnosti príležitosť sa vyjadriť. ,,To bolo v čase, keď už bolo vydané stavebné povolenie a ochota niečo na projekte meniť už nebola žiadna. Mesto zvolilo zlý postup, neoslovilo odbornú verejnosť, urobilo si údajne prieskum trhu na predloženie cenových ponúk, víťazná firma, bohužiaľ, nemá v portfóliu žiadnu realizáciu parku a ani si na spoluprácu neprizvala odborníka na parky – krajinného architekta,‘‘ dodala Priehodová. Kritizujú tak netransparentný výber zhotoviteľa. Problém mali aj s údajným výrubom niekoľkých stromov. Primátor mesta v tomto prípade ubezpečil, že žiadny väčší výrub tam v súčasnosti nehrozí.

 

Banskobystrická alternatíva chce zmeniť park inak. Zdroj: TASR / Dušan Hein

Legendárny stánok

S realizáciou parku si zrejme budú musieť Banskobystričania ešte počkať. A to sa o tejto téme hovorí minimálne 20 rokov. V roku 2017 dokonca mestské zastupiteľstvo schválilo financovanie z eurofondov. Vtedy plán zabrzdili miestni aktivisti, konkrétne Iniciatíva občanov Banskej Bystrice, o ktorej v súčasnosti nie sú dostupné informácie. Proces tak musel začať úplne nanovo. Najnovšie však kandidátka na poslankyňu mestského zastupiteľstva za Banskobystrickú alternatívu Beata Hirt podala odvolanie proti vydanému stavebnému povoleniu na rekonštrukciu chodníkov a osvetlenia mestského parku stavebným úradom v Badíne. Úradu bolo adresované v mene Iniciatívy občanov Banskej Bystrice. Hirt kritizuje tiež kladné stanovisko Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici k navrhnutej revitalizácii parku. Krajský pamiatkový úrad je gestorom projektu. Dohliada na to, či je obnova parku z pohľadu ochrany pamiatkového fondu podľa zákona navrhnutá správne.

Obrátili sme sa preto na Pamiatkový úrad, či sa už stanoviskom krajského úradu zaoberal a či eviduje nejaké podnety. Ako pre Zoznam.sk uviedol, dostal podnet od súkromnej osoby, ktorý ale riešil samostatne stojaci altánok (hudobný pavilón). Ten má byť totiž odstránený. V námietke sa uvádza, že zbúraním dôjde k narušeniu pôvodnej urbanistickej kompozície parku. Úrad sa s námietkou nestotožnil, rovnako tak ani s tým, že revitalizáciou stratí park pôvodný tvar. ,,Podľa odsúhlasenej PD je centrálny priestor (na mieste dreveného altánku) navrhnutý ako multifunkčný, s funkciou zhromažďovacieho priestoru pre malé kultúrne a spoločenské aktivity. Jeho dominantou je novo navrhovaný altánok rozdelený na javisko a hľadisko, doplnený o prvky drobného mobiliáru. Navrhovaným riešením bude zachovaný centrálny priestor Parku, ktorý ale svojou otvorenosťou bude môcť byť využívaný aj na iné formy aktivít ako je hudobná,‘‘

Politická hra

Podľa Pamiatkového úradu je táto téma už nie odborného, ale skôr politického charakteru. „Obnova parku na Tajovského ulici patrí k najdiskutovanejším témam v našom meste. Po viacerých útokoch na samosprávu a po rôznych diskusiách na sociálnych sieťach som rád, že najväčšia garancia pamiatkovej ochrany na Slovensku nám dala za pravdu a potvrdila, že projekt revitalizácie mestského parku  je v súlade so všetkými pravidlami obnovy národnej kultúrnej pamiatky,“ uviedol primátor Ján Nosko. Starý drevený altánok je v súčasnosti v zlom technickom stave. Keďže pre viacerých Banskobystričanov ale predstavuje spomienku na časy minulé, samospráva sa rozhodla, že zostane zachovaný a jeho autentickú kópiu umiestnia k novému detskému ihrisku.

 

Altánok je v zlom technickom stave. Zdroj: TASR / Dušan Hein

Idú ďalej

Mesta sme sa pýtali aj na petíciu Banskobystrickej alternatívy, zatiaľ ju nedostalo. Na margo súťaže ale uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, že poslanci ani raz nepredložili na mestskom zastupiteľstve uznesenie, v ktorom by žiadali realizovať architektonickú súťaž. ,,Takéto uznesenie predložili až po štyroch rokoch príprav projektu v jeho záverečnej fáze, keď sa vydávajú stavebné povolenia. Poslanci aj preto predmetné uznesenie neschválili. V prípade, že by sme ich požiadavku akceptovali, revitalizácia mestského parku by sa odložila minimálne o štyri roky,‘‘ povedala pre Zoznam.sk. Mesto tak pokračuje v projekte ďalej a má záujem získať právoplatné stavebné povolenia a bude sa opäť uchádzať o eurofondy.

Všetko sa ale neustále zamotáva a nie sú vylúčené ani ďalšie pokusy o prekazenie revitalizácie. Banskobystrická alternatíva naďalej s projektom nesúhlasí. Poslanec Martin Úradníček sa vyjadril k ,,horlivým bojovníkom za túto spotvorenú obnovu‘‘. ,,Keď budú o pár rokov celí natešení strihať pásku a prechádzať sa vynoveným parkom, neviem či si vôbec uvedomia, že táto národná kultúrna pamiatka definitívne stratila svoju historickú tvár.‘‘ Znovu zopakoval, že sú za revitalizáciu, ale nie v takomto šate. Spomenul megaihrisko bez retiazkových hojdačiek a kolotoča, rozžeravené fontány či trojúrovňové osvetlenie. ,,Potom zamávajú do kamerového systému, využijú moderné wifi pripojenie a pošlú priateľom selfíčko. Ale možno si zrazu uvedomia, že sú v tej revitalizovanej nádhere, ktorá tak žalostne málo súvisí s parkom a stromami, úplne opustení.‘‘

Pozrite si, ako má vyzerať Leninov park

Vizualizácie nájdete na ďalšej strane: