Rýchlejšia komunikácia. Mestá a obce budú môcť problémy na cestách nahlasovať cez webovú aplikáciu

BANSKÁ BYSTRICA – Mestá a obce v Banskobystrickom samosprávnom kraji budú môcť problémy na cestách II. a III. triedy v jeho správe nahlasovať kraju prostredníctvom novej webovej aplikácie. Na tlačovom brífingu po rokovaní so zástupcami regionálnych združení miest a obcí, ktoré pôsobia v Banskobystrickom samosprávnom kraji, o tom informoval jeho predseda Ondrej Lunter.

 

„Je veľmi dôležité, aby sme mohli dostávať systematickú a pravidelnú spätnú väzbu od jednotlivých starostov. Starostovia najlepšie vedia, aké cesty sú v rámci ich katastra,“ uviedol Lunter. Ako dodal, novú webovú aplikáciu, prostredníctvom ktorej budú môcť samosprávy nahlasovať svoje podnety, spustí kraj začiatkom januára.

Zástupcovia regionálnych združení miest a obcí rokovali s predsedom  o viacerých témach. Medzi nimi aj o projekte centier integrovanej zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ktorý kraj spustil v Mikroregióne pri Slanej. „Je naším cieľom tento projekt rozšíriť na celé územie kraja. Dnes máme 24 funkčných zastúpení obcí, ktoré sa predbežne prihlásili, že oň majú záujem,“ uviedol Lunter s tým, že na zriaďovanie centier chce využiť externé zdroje a výzvy.

Predseda kraja a zástupcovia regiónov hovorili aj o integrovanej územnej stratégii, v rámci ktorej je pre Banskobystrický samosprávny kraj z európskych zdrojov pridelených vyše 174 miliónov eur. Finančné prostriedky sú určené na rozvoj samospráv aj vyššieho územného celku. Témou pracovného stretnutia bola aj aktuálna kríza spojená s infláciou a vysokými cenami energií či komunikácia s vládou.

„Spoločne vnímame akútny nedostatok funkčného dialógu a partnerstva s vládou. Vnímame, že informácie o jednotlivých legislatívnych zámeroch a informácie o tom, akým spôsobom vláda bude kompenzovať samosprávam to, čo sa momentálne deje, dostávame na poslednú chvíľu,“ skonštatoval Lunter. Ako dodal, všetky doterajšie opatrenia vlády, ktoré vplývajú na rozpočty samospráv, predstavujú spoločne s energetickou krízou pre Banskobystrický samosprávny kraj zvýšené náklady vo výške viac ako 30 miliónov eur.

Viac o téme: Banskobystrický kraj, komunikácia, pomoc, problém, webová aplikácia

Súvisiace články