Regióny Banská Bystrica Lučenec

Táto samospráva by chcela vybudovať zberný dvor: Slúžil by aj okolitým obciam

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Miroslav Košírer

TUHÁR – Obec Tuhár v okrese Lučenec by chcela vybudovať nový zberný dvor. Náklady na jeho výstavbu a zabezpečenie techniky odhaduje na 450-tisíc eur. V prípade získania dotácie by zberný dvor mohol pomôcť aj okolitým samosprávam. Uviedol to starosta obce Peter Čeman.

Projekt vybudovania zberného dvora v Tuhári je rozdelený na dve časti, stavebnú a technickú. “V stavebnej časti by bola postavená hala, oplotenie, spevnené plochy, osvetlenie a príjazdová komunikácia. V rámci technickej časti by mal byť traktor, nakladač a kontajnery na odpady,” priblížil Čeman. Ako dodal, zberný dvor by chceli umiestniť za budovu obecného úradu, kde samospráva aj v súčasnosti dočasne uskladňuje rôzne odpady.

Obec už má v rámci projektu spracovanú projektovú dokumentáciu i právoplatné stavebné povolenie, náklady na výstavbu zberného dvora a nákup techniky odhaduje na približne 450-tisíc eur. “Podali sme žiadosť na strategicko-plánovací región Lučenec, Poltár, Veľký Krtíš cez Banskobystrický samosprávny kraj. V prvom kole máme tento zámer schválený, v druhom kole sa bude ešte posudzovať,” dodal starosta.

V Tuhári žije približne 330 obyvateľov, podľa starostu má však obec dobre nastavené odpadové hospodárstvo. S pomocou zberného dvora by efektívnosť zberu odpadov vedeli ešte zlepšiť, čo by malo priniesť aj zníženie nákladov. “Zároveň by sme pomohli okolitým obciam, Polichnu a Budinej. Ak by sa nám podarilo zberný dvor vybudovať, niektoré odpady by sme im vedeli odobrať a nemusia 30 kilometrov odvážať odpady, ktoré im nevedia odobrať zberové spoločnosti,” skonštatoval Čeman.