Regióny Banská Bystrica

Samosprávy, primátori a súd žiadajú ministerku o stiahnutie návrhu novej súdnej mapy

Zdroj : TASR / Ján Krošlák

BANSKÁ BYSTRICA – Krajský súd v Banskej Bystrici je plne funkčný a spĺňa všetky kritériá. Z ôsmich krajských súdov na Slovensku patrí k súdom s najväčším obvodom a je druhým najväčším z hľadiska personálneho obsadenia, kvalitne vybavený po technickej stránke a od roku 2011 zrekonštruovaný za 7,5 milióna eur. Tak znie odkaz pre ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, ktorý jej vo štvrtok na stretnutí z Banskej Bystrice adresovali zástupcovia regiónu. Vyzývajú ju, aby tretiu verziu súdnej mapy, ktorá počíta so zrušením banskobystrického súdu , na vládu nepredkladala. Zároveň vyzývajú poslancov Národnej rady (NR) SR, aby návrh nepodporili.

 

„Máme dôvod domnievať sa, že takéto rozhodnutia sú politicky motivované a podobne ako pri reforme siete nemocníc absentuje komunikácia so samosprávami a s odbornou verejnosťou. Ide o diskrimináciu nielen Banskej Bystrice, ale celého regiónu. Reformy by mali ísť ruka v ruke s reformou územnosprávneho členenia a verejnej správy. Zmeny musia byť logické, koncepčné, koordinované, odkomunikované a podložené zmysluplnými argumentmi,“ konštatoval primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Zdôraznil, že vláda z banskobystrického regiónu vytvára biele miesto v srdci Slovenska aj pre nedoriešené investičné zámery súvisiace s budovaním severojužného prepojenia Slovenska, nedávno zrušený pripravovaný projekt rekonštrukcie Rooseveltovej nemocnice, kauzu Múzea SNP či absenciu akýchkoľvek strategických investícií.

„Náš krajský súd je oproti tomu v Žiline funkčne obsadený sudcami vo väčšom počte, ako aj odborným administratívnym aparátom. Zatiaľ čo v Banskej Bystrici pracuje 52 vysoko erudovaných sudcov a celkovo 120 zamestnancov, na súde v Žiline pracuje 42 sudcov a 94 zamestnancov,“ konštatoval na stretnutí šéf banskobystrického KS Ján Auxt.

„Súdna mapa v tejto forme by znamenala nielen zníženie dostupnosti súdu pre občanov z Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ale tiež zníženie zamestnanosti. KS tu funguje od roku 1898. Nedovolím, aby Banská Bystrica prišla o súd,“ reagoval poslanec NR SR Igor Kašper (Sme rodina).

Podľa neho by sa tým zhoršil prístup občanov k súdu najmä z južných regiónov kraja.