Regióny Banská Bystrica Krupina

Situácia s pitnou vodou je mimoriadna aj v Dudinciach. Aj keď ešte nie kritická

Situácia s pitnou vodou v Dudinciach je stabilizovaná Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

DUDINCE – V Dudinciach v Krupinskom okrese je v súčasnosti situácia s pitnou vodou stabilizovaná. Potvrdil primátor mesta Dušan Strieborný. Problém bol podľa neho pred niekoľkými týždňami, keď bol slabý tlak v systéme a niektoré ulice v susedných obciach ostali bez vody.

 

Pripomenul, že nepriaznivú situáciu s pitnou vodou spôsobili aj sucho a klimatické pomery. Pripojila sa však aj technická porucha na vodovodnom potrubí. “Vyzývali sme občanov na úspornejší režim s pitnou vodou. Zakázané je polievanie záhrad a aj napúšťanie súkromných bazénov,” zhrnul primátor. Doplnil, že v súvislosti s vodou a jej šetrením komunikovala samospráva aj s vedením dudinských kúpeľov. “Sú najväčšími odberateľmi vody v regióne a tiež prevádzkujú verejné kúpalisko Dudinka,” podotkol. Podľa neho na obmedzenie pitnej vody na prevádzku bazénov upozornili aj ďalšie hotely v meste.

Dudince s okolitými obcami ako Hontianske Tesáre, Terany a Hontianske Moravce využívajú na zásobovanie obyvateľov vodný zdroj Dvorníky. Južne od Krupinského okresu sa nachádza Veľkokrtíšsky okres. Veronika Krupová z kancelárie primátora mesta Veľký Krtíš pre TASR uviedla, že situácia s pitnou vodou je na jeho území uspokojivá. Poznamenala, že napríklad spúšťanie záložného vodojemu pre nedostatok pitnej vody samospráve v súčasnosti nehrozí. “Neplánujeme tak vyzývať občanov na obmedzovanie nakladania s vodou,” konštatovala. Dodala, že Veľký Krtíš je zásobovaný vodou z vodárenskej nádrže Hriňová a z vrtov pri obci Sucháň.