Regióny Banská Bystrica

Školáci a škôlkari v Banskej Bystrici môžu do škôl. Rodičov i pedagógov musia testovať

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Roman Hanc

BANSKÁ BYSTRICA – Mesto Banská Bystrica ako zriaďovateľ základných škôl (ZŠ) a školských zariadení môže podľa informácií ministerstva školstva od 8. februára opätovne otvoriť materské školy, triedy prvého stupňa ZŠ a základné umelecké školy pre individuálnu výučbu. Pretestovaní však musia byť všetci pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci a podmienkou opätovného nástupu dieťaťa do škôlky alebo školy je negatívny test aspoň jedného zákonného zástupcu. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

 

Mesto pod Urpínom v súčasnosti disponuje približne 12 000 kusmi antigénových testov. Prioritne chce otestovať práve túto skupinu obyvateľov.

“Patríme síce k zeleným okresom, ale na národnej úrovni vzhľadom na počet hospitalizovaných sa celé Slovensko nachádza v čiernej zóne. Vzťahuje sa na nás COVID automat a k tomu sa otvárajú školy. Znamená to, že najbližší víkend musíme opäť zabezpečiť testovanie. Prosím všetkých o trpezlivosť. Krízový štáb mesta robí všetko pre to, aby sme i v spolupráci so súkromnými prevádzkovateľmi mobilných odberných miest opäť zabezpečili plynulý priebeh testovania pre vybrané skupiny. Zároveň vyzývame všetkých ľudí, ktorých sa testovanie netýka, aby sa na ňom nezúčastňovali a nepreťažovali odberné miesta,” vyzval primátor Ján Nosko.

Okrem už známych odberných miest v Banskej Bystrici, ktoré môžu bežne všetci záujemcovia otestovanie využívať počas týždňa, Nosko oslovil všetky subjekty, ktoré zriadili a prevádzkujú súkromné mobilné odberné miesta v súlade s nariadením ministerstva zdravotníctva so žiadosťou o spoluprácu a súčinnosť pri zabezpečení testovania obyvateľov počas najbližšieho víkendu.

V prípade, že sa zamestnanec školského zariadenia nepretestuje, nebude môcť nastúpiť na pracovisko. Ak tak z nejakého dôvodu neurobí ani rodič škôlkara alebo školáka, nebude môcť jeho dieťa nastúpiť do daného zariadenia.