Banská Bystrica Šport Žiar nad Hronom Top

Škriniar hrával štvrtú ligu za Volkovce. Dnes je hráčom Interu Miláno a Futbalistom roka na Slovensku

Obranca Interu Miláno Milan Škriniar je po druhý krát Futbalistom roka na Slovensku. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

ŽIAR NAD HRONOM – Najlepším futbalistom Slovenska za rok 2020 sa stal obranca Milan Škriniar z Interu Miláno. V 28. ročníku ankety denníka Pravda a Slovenského futbalového zväzu (SFZ) obhájil minuloročné prvenstvo. Na druhom mieste skončil stredopoliar Juraj Kucka z FC Parma, tretie miesto obsadil rekordný osemnásobný víťaz ankety Marek Hamšík.

 

Cenu Jána Popluhára získal 26-ročný obranca druhýkrát, pričom Škriniar je v poradí iba štrnástym futbalistom, ktorý figuruje na listine víťazov. Bol prvým, ktorý minulý rok prerušil hegemóniu dvojice Martin Škrtel – Marek Hamšík, ktorí v ankete vyhrávali striedavo od roku 2007. Navyše Škriniar si triumf osladil aj ďalšou trofejou. Už po tretí krát získal Cenu fanúšikov, čím vyrovnal Škrtelov rekord. “Myslel som si, že budem v prvej trojke. Sezóna bola dobrá, ale nie ideálna. Teší ma, že som vyhral a že sa mi podarilo obhájiť cenu. Ale nie je to len moja zásluha, bez spoluhráčov na klubovej úrovni či v reprezentácii by som to nedokázal. Som im vďačný a pre mňa je to ďalšia motivácia do budúcnosti. Musím aj naďalej pracovať a napredovať.” povedal po ankete Škriniar.

Slovenský futbal mal vždy obrancov, ktorí patrili k európskej aj svetovej extratriede. Najmä na stopérskom poste to bola vždy futbalová elita. Ján Popluhár, Alexander Horváth, Anton Ondruš, Jozef Čapkovič, Ladislav Jurkemik – to je iba malá vzorka tých najlepších z najlepších. Škriniar dokazuje, že po Škrtelovi by mohol byť ďalším futbalistom, ktorý môže pokračovať v slovenskej tradícii. Pritom jeho začiatky neboli vôbec ideálne a jednoduché.

Rodák zo Žiaru nad Hronom odštartoval svoju kariéru v Žiline, kde už ako dvanásťročný začínal v akadémii MŠK. Ďaleko od rodiny býval sám na internáte, no nezlomilo ho to. Vydržal, no jeho cesta na výslnie sa ešte poriadne zamotala. Ako 18-ročný musel totiž odísť zo Žiliny do Zlatých Moraviec, no pre svoj neortodoxný futbalový štýl a beh si ho fanúšikovia poriadne doberali, posmievali sa mu. Neprekvapilo preto, že ho poslali aj do B-mužstva, kde sa za Volkovce dokonca potĺkal vo štvrtej lige.

 

Obranca Interu Miláno Milan Škriniar je po druhý krát Futbalistom roka na Slovensku. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Ale dedinský futbal mu neuškodil. Práve naopak. Mentálne vyzrel, vrátil sa do ligovej Žiliny a potom už Škriniarova kariéra nabrala raketové tempo. Keď mal 20 rokov, všimli si ho skauti z talianskej Série A a Škriniar podpísal svoj prvý veľký kontrakt so Sampdoriou Janov. Za 5 miliónov eur sa sťahoval zo Žiliny na Apeninský polostrov. Ale ani tu to nemal jednoduché, aj v Taliansku to pripomínalo slovenskú cestu. Nesadol si s trénerom Vincenzom Montellom a často musel trénovať sám.

Opäť vydržal a ďalej to už išlo ako na bežiacom páse. Dostal sa do reprezentácie, tréner Ján Kozák ho zobral na Majstrovstvá Európy do Francúzska, aby po šampionáte prestúpil do Interu Miláno. Do klubu, ktorý patrí medzi najslávnejšie a najpopulárnejšie futbalové mužstvá vôbec. Prišli aj prvé úspechy, bol s Interom druhý v Sérii A, v Európskej lige sa dostal až do finále druhej najvýznamnejšie pohárovej súťaže, po prvýkrát vyhral anketu Futbalista roka.

 

Aj keď ďalšiu sezónu nemal spočiatku ideálnu, vysedával na lavičke náhradníkov a dokonca sa skloňoval aj jeho odchod z Milána, dokázal, že patrí do základnej jedenástky a dnes si tréner Antonio Conte nevie Škriniara vynachváliť. Aj vďaka slovenskému stopérovi je milánsky Inter prvý v lige a môže po deviatich rokoch nadvlády Juventusu Turín získať vysnívaný titul. Aj preto je Škriniar v kurze na prestupovej scéne. Intenzívny záujem o jeho služby prejavili anglické kluby Manchester City aj Tottenham Hotspur, spomínali sa síce aj FC Barcelona či Real Madrid, no to boli skôr mediálne hry ako realita. Škriniarová aktuálna cena je okolo 55 miliónov eur, čo je ďaleko najviac zo slovenských futbalistov a iba málo obrancov v Európe má vyššie cenu.

26-ročný slovenský obranca má ideálny vek, opäť bude hrať na európskom šampionáte, s Interom aj Ligu majstrov, takže záujem o jeho služby bude určite veľký. To, že je Škriniar aktuálne v pohode a darí sa mu na trávniku, je zásluha aj jeho rodiny. S priateľkou Barborou Hrončekovou má dcéru Charlottu a domáce zázemie mu evidentne sadlo. “Pomohlo mi, že sa mi narodila dcéra, prišiel som na iné myšlienky. V Interi som si získal miesto a verím, že si ho budem držať aj ďalej,” povedal Škriniar. Slovenský futbal tak má svojho staronového kráľa a potom, ako bola dominantná éra dvojice Škrtel – Hamšík, to vyzerá na ďalšiu triumfálnu epochu s rukopisom Milana Škriniara. “Nad takýmito métami nerozmýšľam. Ja chcem v prvom rade žať úspechy s Interom a s reprezentáciou a chcem byť prospešný pre tím,” dodal Škriniar.