Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom

Skvelé správy zo Žiar nad Hronom. Na pripravovaný projekt dostali dotáciu

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

ŽIAR NAD HRONOM – Nové zariadenie pre seniorov, ktoré mesto Žiar nad Hronom buduje v priestoroch prístavby biskupského kaštieľa, získalo od Banskobystrického samosprávneho kraja dotáciu vo výške 150 000 eur. Samospráva o tom informovala na svojej oficiálnej webstránke.

 

„O dotáciu z Banskobystrického kraja požiadala nezisková organizácia Domov pri kaštieli ako poskytovateľ sociálnej pobytovej služby, ktorú budú prijímať odkázaní občania v zariadení pre seniorov,“ vysvetlila vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa Mestského úradu v Žiari nad Hronom Monika Minárová s tým, že neziskovú organizáciu na účely zariadenia pre seniorov zriadila samospráva ešte v roku 2019.

Finančné prostriedky z dotácie od banskobystrickej župy sú určené na materiálno-technické vybavenie, a to najmä nábytok, ale i vybavenie výdajne stravy, kuchyne, jedálne či zdravotníckych potrieb a pomôcok pre seniorov. V rámci nového zariadenia pre seniorov sa aktuálne uskutočňuje kolaudácia budovy, súčasne tiež pokračuje proces registrácie neziskovej organizácie do registra poskytovateľov sociálnych služieb v banskobystrického kraja. „Ide o proces stále sa vyvíjajúci a bude pokračovať až do 30. augusta tohto roku,“ uviedla Minárová s tým, že prípravy v uplynulých mesiacoch komplikovala aj pandémia nového koronavírusu.

Projekt nového mestského domova dôchodcov v prístavbe biskupského kaštieľa začalo mesto realizovať v roku 2020, samospráva ním reaguje na vysoký dopyt po umiestnení do zariadení pre seniorov zo strany obyvateľov. Zariadenie bude mať kapacitu 40 lôžok a v prípade priaznivého postupu by mohlo prvých klientov prijať už začiatkom roka 2022.