Regióny Banská Bystrica Banská Štiavnica

Slovenské banské múzeum sa pripravuje na letnú sezónu. Hľadá i sezónnych lektorov

Zdroj: TASR / Jana Vodnáková

BANSKÁ ŠTIAVNICA – Slovenské banské múzeum (SBM) so sídlom v Banskej Štiavnici sa postupne pripravuje na blížiacu sa letnú turistickú sezónu. Okrem iného múzeum hľadá i sezónnych lektorov a lektorky, uviedla pre TASR Iveta Chovanová z centra marketingu, komunikácie a zelených inovácií SBM.

 

SBM má deväť stálych lektorov a lektoriek, v letnej turistickej sezóne, ktorá spravidla trvá od mája do októbra, sa tím rozšíri o 15 až 17 sezónnych pracovníkov. „Predpokladáme, že múzeum bude otvorené, počet pozícií lektorov je nastavený efektívne tak, aby sme naplnili očakávania návštevníkov,“ povedala Chovanová.

V roku 2020 evidovalo SBM v dôsledku pandémie nového koronavírusu pokles návštevnosti o viac ako 35 percent, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2019 o takmer 55.000 návštevníkov menej. „Sme optimisti, predpokladáme, že v lete bude situácia lepšia a Banská Štiavnica i expozície SBM prilákajú veľa domácich hostí. Domnievame sa, že v dôsledku pandémie mesto navštívi nižší počet zahraničných turistov,“ poznamenala Chovanová.

Mesiace, počas ktorých boli expozície v dôsledku protipandemických nariadení zatvorené, využilo SBM na doplnenie digitálnej databázy, formovanie vedeckej rady múzea a naštartovanie vedecko-výskumného programu. „Odborná činnosť je pre nás ako celoslovenskú odbornú inštitúciu jednou z kľúčových oblastí, teraz bol priestor na posilnenie a skvalitnenie tohto segmentu,“ vysvetlila Chovanová s tým, že výsledky výskumnej činnosti budú v budúcnosti impulzmi aj pre tvorbu prezentačných aktivít pre verejnosť.

„Pozornosť sme venovali aj našim depozitárnym priestorom. Zabezpečili sme skvalitnenie ich vybavenia a monitorovania klimatických podmienok prostredníctvom smart riešení,“ dodala Chovanová. SBM okrem toho začalo programovo napĺňať projekt Zelené múzeum, v ktorom chce na rôznych úrovniach prispieť ku konštruktívnej diskusii o klimatických zmenách a prehĺbiť environmentálne uvažovanie. Ukončiť sa podarilo aj druhú etapu inovácie expozície Baníctvo na Slovensku, ktorá návštevníkom komplexnejšie priblíži fenomény baníctva v širších kontextoch.

SBM aktuálne pripravuje sériu edukačno-kreatívnych programov ku Dňu Zeme, ktoré sa ešte uskutočnia v online prostredí. „Predpokladáme, že výstavnou lahôdkou sezóny bude výstava Edmund Gwerk: Paradoxy a Paralely, ktorá by mala byť uvedená v Galérii Jozefa Kollára na jeseň 2021,“ prezradila Chovanová s tým, že banskoštiavnický rodák patrí v stredoeurópskom kontexte k reprezentantom progresívnych umeleckých tendencií prvej polovice 20. storočia.