Slovenský unikát. V juhoslovenskej obci vymenili krčmu za inú „zábavu“

TRENČ – Takmer každá poriadna slovenská dedina či mesto má okrem kostola a potravín aj krčmu, kde chodia obyvatelia po práci „pokecať“ a prípadne si niečo vypiť. Je len málo obcí, ktoré tento prežitok nemajú a za „jedným čapovaným“ musia chodia kilometre. A potom sú také, ktorá sa rozhodnú vymeniť krčmu za zmysluplnejšie miesto. Príkladom je aj obec Trenč, ktorú k tomuto kroku motivoval ich miestny známy športovec.

 

Trenč je malá obec nachádzajúca sa na juhu Slovenska v okrese Lučenec. Aj keď ju možno nepoznáte, zrejme vás prekvapí slovenským unikátom. Nestáva sa totiž často, že by nejaká obec nemala obchod či krčmu. A ak ju aj má, tak sa jej obyvatelia tak ľahko nevzdajú. No a obec Trenč je presne z tých prípadov, kedy výnimka potvrdzuje pravidlo.

V obci si totiž zhruba pred dvomi rokmi povedali, že v krčme už obyvatelia nechcú vysedávať a bolo by dobré vymeniť ju za niečo „zmysluplnejšie“. Po vzore ich obyvateľa, víťaza Svetového pohára v tlaku na lavičke Gabriela Kováča, sa rozhodli, že chcú ísť v jeho stopách a namiesto krčmy si vypýtali schopné fitness centrum.

„Fitnesscentrum je pre mladých nad 15 rokov a dospelých, vstup je za symbolické euro. V priestoroch sa nachádza aj neformálne centrum voľného času pre deti a rodičov,“ uvádza sa na stránke Združenia miest a obcí.

 

Zdroj: ZMOS

A čo na to starosta?

Starosta obce Trenč Andrej Barcík pre Zoznam.sk uviedol, že v súčasnosti je fitnesscentrum pre pandémiu zatvorené. Stále však od obyvateľov dostáva veľa správ, kedy znovu otvorí svoje brány. S odstupom času však toto rozhodnutie vníma ako jedno z najlepších, spolu so zriadením sociálny podnik v obci, kamerový systém, ale aj obecnú hliadku. „Krčma naďalej v našej obci nechýba, čo sa nedalo povedať v prípade, keď nám chýbali potraviny. Zriadenie fitness centra, alebo iného zariadenia, kde by sa mohla zmysluplne stretávať či už mládež, ale aj ostatní obyvatelia, len vrelo odporúčam. Možno aj vďaka rozhodnutiu zriadiť v obci fitness centrum máme viac športovcov ako alkoholikov,“ povedal.

Podľa jeho slov je v súčasnosti podpora zo strany Gabriela Kováča ešte intenzívnejšia, ako v časoch, kedy nápad so zriadením fitness centra len vznikal. Dôvodom je, že sa v obci opäť usadil. „Naše fitness centrum navštevujú prevažne mladšie ročníky, ale nájdu sa aj starší jedinci. V podstate v časoch, keď to bolo možné, sa naši športovci zúčastňovali aj amatérskych súťaží, kde sme obsadzovali popredné priečky,“ prezradil Barcík.

Fitness centrum zriadili v čo najmenších nákladoch, a to za pomoci ľudí z mestského klubu, ktorý navštevoval aj športovec Gabriel Kováč. „Vďaka ochotnému sponzorovi a najmä vďaka kontaktom sme získali 2000 eur, ktoré sme využili na nakúp použitého profesionálneho vybavenia fitness,“ uvádza Barcík. Mesačné náklady na prevádzkovanie miestnosti sa podľa starostu pohybujú vo výške 100 eur, nakoľko sa snažia využívať aktivačné práce a dobrovoľníkov. Ide totiž o obec, kde je 90 percent obyvateľov Rómov, celkovo je v obci nahlásených menej ako 500 obyvateľov. „Každý člen fitness centra je na Obci registrovaný a za poplatok 1 euro na rok môže dané fitness centrum navštevovať,“ uzavrel starosta juhoslovenskej obce.

Mohlo by vás zaujímať

Viac o téme: Andrej Barcík, čapované, fitnesscentrum, krčma, Lučenec, obyvatelia, pandémia, potraviny, slovenský unikát, starosta, ZMOS

Súvisiace články