Regióny Banská Bystrica Banská Štiavnica Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrel majiteľ legendárneho slovenského pivovaru a spoluzakladateľ značky Steiger

Zomrel majiteľ legendárneho pivovaru.
Zomrel majiteľ legendárneho pivovaru. Zdroj: pivovarerb.sk, pixabay.sk

BANSKÁ ŠTIAVNICA – Milovníkov piva zasiahla obzvlášť smutná správa. Zomrel majiteľ a zakladateľ legendárneho slovenského pivovaru ERB a tvorca značky Steiger, ktorý si získal množstvo svojich zákazníkov. Tento legendárny pivovarník sa pričinil k rozvoju slovenského pivovarníctva.

 

Majiteľ pivovaru ERB Eduard Rada sa narodil v roku 1959 vo Zvolene. Hoci sa stal banským inžinierom a do roku 1995 pôsobil v banskom stavebníctve, jeho láska k pivu bola silnejšia. V roku 1993 sa rozhodol kúpiť chátrajúci pivovar vo Vyhniach.

“Spolu s modernizáciou pivovaru vytvoril aj novú značku Steiger, ktorá odkazuje na baníctvo. Za 10 rokov vo Vyhniach preinvestoval takmer pol miliardy slovenských korún, pričom Steiger dostal 3.pozíciu v slovenskom pivovarskom priemysle. Z vtedy 14-tich veľkých pivovarov na Slovensku zostali už len tri. Dva nadnárodné – holandský Zlatý Bažant Hurbanovo a japonské Asahi. Tretím, ktorý prežil, je vyhniansky Steiger,” informujú o tom pracovníci pivovaru ERB.

Zomrel majiteľ legendárneho pivovaru.
Zomrel majiteľ legendárneho pivovaru. Zdroj: pivovarerb.sk

Čoskoro sa zo Steigru stal konkurencie schopný pivovar, avšak pod nátlakom gigantov z Holandska a Japonska sa rozhodol ísť Eduard Rada inou cestou a svoje akcie predal. Rozhodli sa, spolu so svojou manželkou, postaviť si unikátny a jedinečný pivovar v historickom centre Banskej Štiavnice. Ich sen sa im podarilo zrealizovať 16.7 2010, kedy bol “pivovar ERB uvedený do komerčnej prevádzky. Termín ERB má tri významy – je to skratka pojmu Eduard Rada Breweries, súčasne je to názov systému banských diel pod budovami pivovaru a má aj heraldický význam.”

Tento legendárny pivovarník, ktorému sa podarilo vybudovať úspešný pivovar zomrel 19. mája 2022 vo veku nedožitých 63 rokov. O jeho úmrtí informuje portál opive.sk.

Posledná rozlúčka s Eduardom bude 25. mája 2022 v Banskej Štiavnici.