
BANSKÁ BYSTRICA – Akademickú a vedeckú obec zasiahla smutná správa o úmrtí známeho slovenského profesora a historika Karola Fremala. Vedeckou a pedagogickou činnosťou ovplyvnil mnohé generácie historikov a za svoju celoživotnú prácu získal viacero ocenení. Dožil sa 81 rokov.
Smutnú správu zverejnila v stredu (26.2.) Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. „V ranných hodinách zomrel náš drahý kolega, dlhoročný člen našej katedry, profesor Karol Fremal. Česť jeho pamiatke,“ oznámila katedra.
Správa o úmrtí zasiahla aj kolektív Stredoslovenského múzea, s ktorým profesor dlhé roky spolupracoval. Ešte v novembri 2024 mal v múzeu plný energie a pozitivizmu prednášku venovanú protifašistickému odboju v jeho milovanej historiografii. „Profesor Karol Fremal bol významnou osobnosťou slovenskej historiografie a uznávaným odborníkom na dejiny protifašistického odboja. Svojou vedeckou a pedagogickou činnosťou ovplyvnil mnohé generácie historikov a jeho práca priniesla cenné poznatky o kľúčových momentoch našich dejín,“ podotklo múzeum.
Venoval sa dejinám Slovenska
Prof. PhDr. Karol Fremal, CSc. sa narodil v roku 1943 v Kremnici. Absoloval štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, kde vyštudoval v rámci učiteľského štúdia odbor dejepis – ruský jazyk.
Jeho pedagogická kariéra odštartovala v roku 1970. Pôsobil ako vedecký pracovník na Ústave pre regionálny výskum (ÚRV) pri vtedajšej Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici. Na Katedre histórie Pedagogickej fakulty (dnešnej Filozofickej fakulty UMB) vyučoval od roku 1990.
V roku 2001 úspešne obhájil habilitačnú prácu a dosiahol akademickú hodnosť docent. V tom istom roku zároveň získal vedecko-pedagogickú hodnosť profesora pre Slovenské dejiny.
Karol Fremal mal za sebou bohatú a rozsiahlu vedecko-výskumnú a publikačnú činnosť. Venoval sa hlavne problematike odboja a SNP, prvej Slovenskej republike 1939 – 1945, robotníckemu hnutiu a dejinám KSČ v rokoch 1918 – 1938, koreňom boľševizmu na Slovensku, regionálnej histórii, obrazu Slovákov a slovenských dejín v učebniciach dejepisu susedných štátov, dejinám stredného Slovenska a Banskej Bystrice v rokoch 1918 – 1945.
Získal viacero významných ocenení
Za svoju celoživotnú prácu získal viacero ocenení. V roku 2008 mu udelili zlatú medailu UMB za zásluhy o rozvoj vedecko-výskumnej, publikačnej a dlhoročnej pedagogickej činnosti a o štyri roky aj zlatú medailu za celoživotné dielo.
Karol Fremal odišiel vo februári 2012 do dôchodku ako emeritný profesor UMB. Najvyššie ocenenie za celoživotnú prácu v oblasti historických vied však dostal 2. júna 2016 – Cenu prof. Daniela Rapanta. Cenu zakladateľa modernej historickej vedy na Slovensku každoročne udeľuje Historický odbor Matice Slovenskej. V roku 2016 zároveň získal aj Cenu primátora mesta Banská Bystrica od primátora Jána Noska.
Výnimočný odborník a nezabudnuteľný človek, spomínajú študenti
Na profesora spomínajú aj bývalí študenti. Profesor bol podľa nich výnimočným odborníkom a skvelým človekom, na ktorého sa nedá zabudnúť. „Jeden z mála profesorov, z ktorého prednášky som odchádzal s pocitom, že som jeho výklad pochopil a porozumel mu,“ uviedol Jozef.
„Toto je naozaj smutná správa. Keď niekto povedal: „Profesor Fremal“, všetci sme vedeli, že je to perfektný odborník, kedykoľvek naklonený pomôcť a vysvetliť. Na jeho prednášky sme sa tešili a ťažko sme hľadali miesto na sedenie. Boli jedinečné. Ako on. Nech odpočíva v pokoji,“ zaspomínala si Mária.
„Vzácny človek, pedagóg. Učiteľ, ktorý nás učil milovať históriu,“ podotkla Dana.
Posledná rozlúčka s profesorom sa uskutoční v utorok (4.3.) v Krematóriu v Banskej Bystrici – Kremničke.