Regióny Banská Bystrica Fiľakovo

Sociálne znevýhodneným obyvateľom Fiľakova bezplatne pomôžu právnici

Zdroj: pixabay.com

BANSKÁ BYSTRICA – Sociálne znevýhodneným obyvateľom Fiľakova majú pri riešení bytovej otázky bezplatne pomáhať právnici. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Klaudia Mikuš Kovácsová, cieľom projektu právneho poradenstva je počas nasledujúcich dvoch rokov pomáhať ľuďom, ktorí v meste často prichádzajú v dražbách o byt pre nízke právne povedomie.

 

Prvá fáza projektu, ktorý vznikol v rámci Akčného plánu okresu Lučenec, sa začala ešte vlani. Od marca tohto roka sa projekt rozbehol naplno. Podľa primátora Fiľakova Attilu Agócsa v rámci akčného plánu dostalo mesto na projekt 35-tisíc eur. Z nich 1 600 eur vyčerpali v roku 2018, v roku 2019 budú čerpať 21-tisíc eur a v roku 2020 zvyšných 12 400 eur.

„V rámci projektu sme vytvorili dve pracovné pozície v podobe asistentov bývania. V rozsahu 35 hodín mesačne dvaja naši poverení sociálni pracovníci monitorujú už od minulého roka terén. Znamená to, že zisťujú predovšetkým skutočnosti týkajúce sa bytovej otázky obyvateľov z marginalizovaných komunít a navrhujú klientov, ktorí potrebujú právnu pomoc. Keďže spomínané negatívne javy nemajú dosah len na chronických neplatičov, ale aj na ich susedov, veríme, že tieto kroky budú všeobecne prospešné,“ objasnil primátor.

Spolupráca Ravasza

„Mnohí ľudia sú v ťažkej situácii. Často si požičiavajú peniaze, keďže z dávok nevyžijú. Potom sa dostávajú do sociálnej pasce a prichádzajú v dražbách o svoje byty, v ktorých potom ostávajú ako podnájomníci. Neraz spomínali aj nekalé praktiky,“ priblížil Agócs. „Títo ľudia nemajú možnosti na využívanie akýchkoľvek právnych služieb. Právna kancelária, s ktorou má mesto zmluvu, má pomôcť pri riešení tejto situácie v občianskoprávnej rovine. Už teraz vidíme, že sú aj situácie, ktoré bude potrebné riešiť aj trestnoprávne, ale to si už budú musieť obyvatelia dotiahnuť sami,“ dodal primátor.

Na projekte spolupracoval s mestom aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz. „Verím, že tento projekt bude prvým krokom, aby sa veci pohli smerom k lepšiemu. Obyvateľov právnici nasmerujú, poradia im ďalšie kroky a vysvetlia, ako podobným situáciám predchádzať. Spolu s konzultačným strediskom Centra právnej pomoci, ktoré je zamerané na oddlženie a osobný bankrot, sú to efektívne nástroje, ako pomôcť ľuďom v sociálnej pasci k výraznej zmene ich zlej životnej situácie,“ uzavrel odborník na rómske komunity.