Športový svet zasiahla smutná správa: Zomrel významný svetový tréner, ktorý pochádzal zo Slovenska

DETVA – Športový svet zasiahla obzvlášť smutná správa o úmrtí významného gymnastického trénera, ktorého zverenkyne dosahovali skutočne bravúrne výsledky a umiestňovali sa na prestížnych súťažiach. Tento rodák z Detvy pôsobil najmä v Taliansku, kde trénoval gymnastické hviezdy.

 

Ján Žifčák sa narodil 15.2. 1966 v Detva. Jeho rodičia boli známi gymnastickí tréneri a to Ján a Viera Žifčákovci. Niet sa preto čomu diviť, že Ján sa rozhodol ísť v šľapajach svojich rodičov a aj on sa začal venovať trénovaniu gymnastiky. Trénerstvo študoval na Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave so špecializáciou na športovú gymnastiku. Po skončení štúdia začal trénovať v materskom klube športovej gymnastiky v Detve, kde zaujal pozíciu hlavného trénera. Okrem toho však v tom čase pôsobil aj na pozícii reprezentačného trénera junioriek Slovenskej republiky.

Tam však jeho kariérna cesta neskončila. „V rokoch 1992 – 2009 pôsobil v Taliansku v kluboch La Patria Capri, Brixia Brescia, kde sa trénersky podieľal na výchove celej rady pretekárok, ktoré získali významné umiestnenia na vrcholných podujatiach,“ informuje o tom Slovenská gymnastická federácia na sociálnej sieti.

Historik Vojtech Buček však poznamenal, že o jeho kvalitách vypovedá aj fakt, že počas jeho pôsobenia sa klub Brixia Brescia „stal prvýkrát vo svojej histórii majstrom Talianska a potom ešte niekoľkokrát a gymnasti z klubu sa začali zúčastňovať svetových súťaží. Medzi nimi boli aj Francesca Morotti, Irene Castelli, Monica Bergamelli .“ Najvýraznejšia jeho zverenkyňa však bola Vanessa Ferrari, ktorá si vybojovala titul majsterky sveta vo viacboji z roku 2006.

Ján Žifčák taktiež pôsobil v „ďalších talianskych kluboch Ginnastica Artistica Estate 83 v Travagliate a Mens Sana v Siene. V rokoch 2009 – 2018 pôsobil v Oddiely ŠG TJ Bohemians Praha,“ dodala Slovenská gymnastická federácia. Taktiež pôsobil aj v českej reprezentácii, „kde až do roku 2018 pripravil viacero gymnastov, medzi nimi napríklad Marcela Moláčková, Klara Hadrbolcová, Kristýna Brabcová, Vendula a Adéla Mňačko, ale aj naša súčasná reprezentantka Aneta Holasová,“ poznamenal historik Vojtech Buček. Tento legendárny gymnastický tréner sa tak skutočne stal jedným z významných svetových trénerov, ktorého zverenkyne dosahovali prestížne výkony na rôznych súťažiach.

Vojtech Buček taktiež dodal, že „po odchode z TJ Bohemians pomáhal s tréningom v ďalších českých oddeleniach, kde ďalej odovzdával svoje skúsenosti. V roku 2021 sa vrátil do Talianska na atletickú gymnastiku.“ Tam ho však chytila zákerná choroba, kvôli čomu Jána Žifčáka previezli naspäť na Slovensku. Tu  27. 8. 2022 svoj boj s ťažko chorobou nakoniec prehral. Ján Žifčák zomrel vo veku 56 rokov. Posledná rozlúčka s Jánom Žifčákom bude 31.08.22 o 16:00 hodine v Dome smútku v Detve.

Viac o téme: Detva, gymnastika, Ján Žifčák, Slovenská gymnastická federácia, Taliansko, tréner, úmrtie

Súvisiace články