Domáca Spoločnosť Regióny Banská Bystrica Domáce Ekonomika

Štrajk autodopravcov pokračuje aj dnes. Hraničné priechody sú naďalej blokované

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Autodopravcovia pokračujú v pondelok v blokovaní hraničných priechodov pre nákladnú dopravu. V tejto forme protestu, s ktorou začali v nedeľu od 22:00, chcú vytrvať do splnenia svojich dvoch požiadaviek, a to na zníženie dane z motorových vozidiel o 50 percent a pozastavenie výberu mýta. Osobné autá, autobusy a záchranné vozidlá môžu napriek obmedzeniu cestnej premávky prejsť. Štrajk Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) trvá siedmy deň, od utorka 7. januára.

 

O situácii v súvislosti s pokračujúcim štrajkom bude v pondelok rokovať premiér Peter Pellegrini s ministrami dopravy a výstavby, financií, hospodárstva a s ministerkou vnútra. Predseda vlády sa z tohto dôvodu chce stretnúť aj s policajným prezidentom, aby sa dohodli na ďalšom postupe. Premiér autodopravcov znovu požiadal, aby odišli z ciest a prišli rokovať. S autodopravcami má v pondelok rokovať rezort dopravy.

Ministri financií a dopravy a výstavby už skôr označili obe požiadavky autodopravcov z UNAS za nereálne, šéf rezortu financií však neskôr navrhol zníženie dane z motorových vozidiel pre kamiónovú dopravu v priemere o 12,5 %. To je však podmienené ešte súhlasom koalície a schválením zmeny príslušného zákona v Národnej rade SR. Požiadavku kolegov na pokles spomínanej dane na polovicu, ako aj ich štrajk podporilo Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia, ktoré medzitým vyhlásilo štrajkovú pohotovosť.

Požadujú zníženie dane z motorových vozidiel o 50 percent a pozastavenie výberu mýta. Zdroj: TASR / František Iván

Konvoj kamiónov

V súvislosti so štrajkom autodopravcov monitoruje polícia situáciu na hraničných priechodoch v Banskobystrickom kraji. Ako informovali na sociálne sieti, na Šiatorskej Bukovinke je odstavených 40 kamiónov v jednom pruhu. Premávka je umožnená striedavo vo voľnom pruhu.

Na priechode Slovenské Ďarmoty, cesta II/527, stoja v jednom pruhu štyri kamióny. Premávka je umožnená striedavo vo voľnom pruhu. Kráľ, cesta 1/67, desať kamiónov odstavených v jednom jazdnom pruhu, premávka je taktiež umožnená striedavo vo voľnom pruhu. Tachty, cesta III/2783, je bez obmedzenia.

Na Šiatorskej Bukovinke je odstavených 40 kamiónov v jednom pruhu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček