Regióny Banská Bystrica Poltár

Studne s nečistou vodou nahradí v Bystričke prípojka s odberným miestom

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

OZDÍN – Vedenie obce Ozdín v okrese Poltár chce tento rok zrealizovať projekt prísunu pitnej vody pre asi 130 obyvateľov miestnej časti Bystrička. Tamojšie studne totiž pri rozboroch vody vykazujú kontamináciu zdraviu škodlivými látkami.

 

„V Bystričke žije takmer polovica obyvateľov obce, pričom značnú časť z nich tvoria Rómovia,“ uviedol starosta Pavel Salva. Obec preto požiadala Ministerstvo vnútra SR o nenávratný finančný príspevok pre tento projekt v rámci programu pomoci pre marginalizované rómske komunity. „Na projekt máme už vydané aj stavebné povolenie,“ pripomenul. Z hlavnej vetvy vodovodu, ktorá ide z neďalekej priehrady Málinec, by sa mala zriadiť prípojka s výdajným miestom.

Ako starosta dodal, obecnej samospráve sa v uplynulých dvoch pandemických rokoch podarilo zrealizovať viacero dôležitých projektov. „Predovšetkým sa v réžii Banskobystrického samosprávneho kraja zrekonštruoval dôležitý a značne poškodený asi trojkilometrový úsek cesty medzi Turíčkami a Ozdínom. Z vlastných zdrojov sme obnovili aj niektoré obecné cesty,“ pripomenul Salva.

Vlani sa zase venovali obnove obecného úradu, na ktorého zateplenie a zmenu vykurovania získali z envirofondu 120.000 eur. Zrekonštruovali tiež interiér spoločenského domu, kde dostali príspevok z Úradu vlády SR vo výške približne 54.000 eur.