Regióny Banská Bystrica

Sudca rozhodol: Policajný exprezident Tibor Gašpar si ešte posedí, rovnako aj Krajmer

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

BANSKÁ BYSTRICA – Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zostáva vo väzbe. Rozhodol o tom v pondelok sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica. Nevyhovel jeho žiadosti o prepustenie z väzby na slobodu, v ktorej je od vlaňajšieho novembra. Žiadosti prokurátora o predĺženie väzby obvineného súd vyhovel len čiastočne, iba o mesiac do 5. augusta. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju navrhoval predĺžiť do januára budúceho roka.

 

Tibor Gašpar čelí obvineniu zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnej trestnej činnosti.

Špecializovaný trestný súd ponechal vo väzbe aj bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Róberta Krajmera. Je obvinený zo založenia zločineckej skupiny, prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Obaja vysokopostavení policajní funkcionári boli zadržaní vlani v novembri v rámci policajnej akcie Očistec, keď NAKA zadržala i ďalšie osoby. Vo väzbe sú preto, aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode a pokračovať v trestnej činnosti.

“Sudca pre prípravné konanie predĺžil lehotu väzby u štyroch obvinených do 5. augusta. Nevyhovel tak v plnom rozsahu návrhu prokurátora ÚŠP predĺžiť ju do 5. januára budúceho roka. Predĺžil ju o mesiac. Lehota väzby obvineným uplynie 5. júla. Okrem jedného obvineného zamietol žiadosti ostatných o prepustenie z väzby na slobodu, respektíve jej nahradenie,” reagoval právny zástupca Róberta Krajmera Miroslav Zobok.

Vo väzbe zostávajú aj ďalší dvaja bývalí policajní funkcionári, niekdajší šéf NAKA Peter Hraško a exšéf finančnej spravodajskej jednotky NAKA Marian Zetocha, rovnako zadržaní v rámci akcie Očistec.

Bývalého zástupcu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Milana Mihálika sudca Špecializovaného trestného súdu v pondelok prepustil z väzby na slobodu.

Rozhodnutie súdu nie je právoplatné a o sťažnostiach, či už obvinených alebo prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, rozhodne Najvyšší súd.

 

Róbert Krajmer. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa