Regióny Banská Bystrica Top

ÚTOK MEDVEĎA! Silvestrovský večer sa zmenil na boj o život

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BANSKÁ BYSTRICA – Partia poľovníkov sa rozhodla stráviť Silvestra netradične. Namiesto osláv sa vybrali do lesa, kde chceli prikŕmiť zvieratá a postrieľať diviaky, kvôli rozšírenému africkému moru ošípaných. Poľovačka sa okamihu zmenila na boj o život. Medveď zaútočil na jedného z mužov z nenazdajky a zozadu.

 

Menšia partia poľovníkov na strednom Slovensku sa aj so svojimi psami vybrali počas Silvestra do lesa. Plánovali obehnúť krmelce, prikŕmiť zver a skontrolovať soľníky. “Zobrali so sebou aj štyri psíky s tým, že cestou naspäť v rámci tlmenia afrického moru ošípaných preduria neveľké mladinky, kde by mohli byť zaľahnuté diviačiky. Nik nedúfal, že sa zadarí niečo uloviť a už vôbec nie, že sa toto stretnutie môže skončiť nejakým nešťastím,” informuje o tom portál poľovníctvo a rybárstvo.pluska.sk

Cestou naspäť sa poľovníci zamerali na mladinky, kde hľadali diviaky. Neodradilo ich ani nepriaznivé počasie. Mrazy totiž vystriedal odmäk a okrem toho bola všade veľká hmla. Poľovníkom sa podarilo spozorovať diviačie stopy, ktoré viedli priamo do jednej z mladiniek. Okamžite vyslali psov, ktorí zviera vyhnali von a ten si to namieril priamo na jedného z poľovníkov. Strelec tak neváhal a diviaka zastrelil.

Obyvatelia Bratislavy varujú!
Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Ján Krošlák

Poľovníci po tomto incidente poslali svoje psy okamžite k mladine, aby prehľadali aj ďalšiu časť. To však ešte netušili, čo v nej objavia. Psy takmer hneď spozorovali zviera a začali brechať. Ich rev neustupoval a poľovníci začali tušiť, že v tomto prípade nepôjde o diviaka. Les po chvíli ohlušil silný rev medveďa, ktorý vybehol z mladiny a pustil sa na útek hore kopcom. Podľa informácií portálu mal jeden muž zakričať, “medveď, medveď, nestrieľajte!…” 

Hoci sa medveď spočiatku vybral na útek, po chvíli niečo zavetril a v strede kopca sa otočil, a rozbehol sa priamo na muža, ktorý pred chvíľou zabil diviaka. Chlap kvôli tomu, žiaľ, nemal prebité, a teda nemohol okamžite zareagovať. Zodvihol preto len pušku nad hlavu, čo mu na chvíľu pomohlo a medveď zastavil. Poľovníci mali pocit, že sa kolegovi podarilo divú zver zahnať a medveď skutočne odchádzal.

Ilustračná fotografia. ZDROJ: fb starosta obce Nevoľné

Na muža zaútočil medveď

Muž sa však zohol aj s puškou, aby si mohol prebiť, čo využil medveď. Takmer okamžite si to namieril opäť na muža, ktorého obišiel zozadu a zaútočil na neho. Divá šelma sa mu zahryzla priamo do ruky, a tu začal jeho boj o holý život. Medveď neprestal útočiť a po mužovi sa zahnal labami. Podarilo sa mu naraziť aj do neho hlavou. Hrôzostrašný boj o svoj holý život chlap už neustál a stratil vedomie. Muž spolu s medveďom spadli na zem a začali sa kotúľať dole strmým svahom. 

Pomôcť sa snažili aj jeho kolegovia poľovníci. Počas útoku sa pokúsili varovne vystreliť do vzduchu, avšak ani to medveďa neodplašilo. Práve naopak. V útoku naďalej pokračoval. Muža zachránili až poľovnícke psy, ktoré nebojácne vyštartovali po medveďovi a začali na neho útočiť. Vďaka tomu sa im medveďa podarilo odplašiť a zahnali ho do lesa.

Poľovníci zostali po incidente v šoku. Keď pribehli k zranenému kamarátovi videli len, ako si drží ruku. “Najbližší  poľovník, čo dobehol k ranenému ako prvý videl, ako si napadnutý, zranený poľovník, držal ruku pri tele a krv z neho tiekla ako z prasaťa. Rany mal dosť otvorené a bol v hroznom šoku. Na zastavenie krvácania pomohla aj šatka,” informuje portál.

Našťastie mal však muž na sebe hrubý kabát, a preto mu medveďove pazúry poranili len kožu. Portál poľovníctvo a rybárstvo.pluska.sk ďalej dodal, že “horšie na tom bola ruka, konkrétne prehryzená dlaň, zlomené kosti a dotrhané šľachy… Po útoku medveďa skončil poľovník v nemocnici. Všetci skonštatovali, že iba vďaka odvahe psíkov sa tento príbeh neskončil horšie.”