Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom

Útulok pre psov v Žiari nad Hronom bude v správe mesta, hľadajú dobrovoľníkov

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

ŽIAR NAD HRONOM – Útulok pre psov v Žiari nad Hronom prejde od 1. júna pod správu mesta, samospráva v súvislosti s touto zmenou založila občianske združenie Žiarsky chlpáč. Mesto o tom informovalo na svojej oficiálnej webovej stránke.

 

„O psíkov odchytených na území mesta a umiestnených do útulku sa tak odteraz budú starať zamestnanci mesta, ktorí privítajú aj pomoc dobrovoľníkov,“ uvádza samospráva s tým, že do pracovného pomeru prijme aj jedného pracovníka útulku.

O útulok pre psov, ktorý je majetkom mesta, sa posledných desať rokov staralo občianske združenie Strážni anjeli, ktoré bude psom v núdzi naďalej pomáhať prostredníctvom šírenia osvety. Občianske združenie v príspevku na sociálnej sieti vysvetlilo, že budúcu správu útulku nevie zabezpečiť pre odchod dlhoročnej dobrovoľníčky, ktorá bola každodennou súčasťou chodu útulku.

„Vo februári tohto roka sme si dohodli stretnutie s predstaviteľmi mesta, aby sme im v dostatočnom časovom predstihu oznámili zmeny, ktoré v našom tíme nastanú. Zároveň sme predložili návrh s víziou ďalšej možnej spolupráce, do úvahy pripadala aj možnosť ukončenia nášho dlhoročného spravovania útulku,“ uvádza občianske združenie Strážni anjeli s tým, že definitívne rozhodnutie samosprávy sa dozvedeli až z príspevku na webovej stránke mesta.

Primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal vo svojom stanovisku tvrdí, že zmenu oznámil občianskemu združeniu v apríli. Ako dodal, náklady mesta na chod útulku by po kompenzácii stratenej pracovnej sily občianskemu združeniu stúpli ročne minimálne o trojnásobok. Samospráva sa preto chcela stať členom združenia a vidieť, ako sa pri správe útulku hospodári s jej prostriedkami, s čím však podľa primátora občianske združenie nesúhlasilo.

„Napriek všetkému chcem OZ Strážni anjeli, jeho súčasným a aj minulým členom, poďakovať za starostlivosť, ktorú roky poskytovali psom v žiarskom útulku a za to, že mnohým našli druhý domov. Osobne si myslím, že útulok fungoval dobre a veľmi pekne ho zveľadili. O psíkov sa starali príkladne a po celý čas boli mestu kvalitným partnerom,“ uviedol Antal v stanovisku.