Regióny Banská Bystrica

V Banskej Bystrici otvorili špecializovanú ambulanciu pre ľudí s bolesťami. Funguje od marca

Vo fakultnej nemocnici fungujeambualncia pre ľudí s bolesťami. ZDROJ: TASR

BANSKÁ BYSTRICA – Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou  F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici od marca funguje ambulancia intervenčnej algeziológie určená pre pacientov so silnými bolesťami. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje, podľa ktorej ide o prvú takúto ambulanciu v štátnom zdravotníckom zariadení.
      

 

Oproti bežným ambulanciám bolesti predstavuje nová špecializovaná ambulancia vyšší stupeň poskytovanej liečby, kde bolesť vedúce nervové tkanivá či nervové pletence ošetria sonografom. Buď ich znecitlivia lokálnou anestéziou, stimulujú pomocou neurostimulátora, alebo dočasne vyradia z funkcie pomocou rádiofrekvencie či novým prístrojom na kryoabláciu nervov.

“Tieto metódy prinášajú úľavu od chronických bolestí alebo bolestí ako dôsledku či už poúrazových a pooperačných stavov, ischiasu, prípadne onkologických ochorení alebo zápalu periférneho nervu, ktoré pacientom spôsobujú často značné utrpenie a žiadna iná liečba alebo tlmenie nezaberá,” vysvetlil prednosta Algeziologickej kliniky SZU Igor Martuliak.

Podľa riaditeľky Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Miriam Lapuníkovej je zavádzanie moderných trendov a liečebných metód pre nemocnicu prioritou. Ambulancia intervenčnej algeziológie sa nachádza v poliklinickej časti Rooseveltovej nemocnice a pacienti sa do nej môžu objednať telefonicky po odporúčaní všeobecného lekára.