Regióny Banská Bystrica Rimavská Sobota

V Gemersko-malohontskom múzeu nájdu návštevníci počas augusta najväčší zafír Slovenska

RIMAVSKÁ SOBOTA – V Gemersko-malohontskom múzeu môžu návštevníci v rámci aktivity predmet mesiaca počas augusta obdivovať zafíry z Hájnačky, medzi nimi i najväčší zafír nájdený na území Slovenska a v celých Karpatoch.
Zafíry z Hájnačky sú spolu s opálmi z Dubníka jedinými slovenskými drahokamami. Ich výskyt v Kostnej doline pri Hájnačke v roku 1899 prvýkrát popísal Július Szádeczky. „Nález postupne takmer upadol do zabudnutia. V roku 1999 sa počas výskumu paleontologickej lokality opäť objavili malé kúsky tohto modrého minerálu,“ uviedla biologičkaGálffyová.
Zafír je odrodou korundu a patrí medzi najtvrdšie minerály. „Je to vlastne oxid hlinitý so stopovými množstvami iných prvkov, napríklad, železa, titánu, chrómu, vanádu alebo horčíka, ktoré mu dodávajú farbu,“ priblížila biologička s tým, že zafíry sú väčšinou modré, priehľadné až priesvitné, no môžu byť aj bezfarebné, ružové, oranžové, hnedasté či sivé.
Najväčší zafír, ktorý sa pri Hájnačke podarilo objaviť, má priemer 1,8 centimetra, múzeu ho spoločne s ďalšími minerálmi daroval jeho nálezca. Zbierku zafírov môžu návštevníci v priestoroch múzea obdivovať do 31. augusta.