Regióny Banská Bystrica Veľký Krtíš

V historickej budove v Želovciach plánuje obec zriadiť múzeum

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

ŽELOVCE – Obec Želovce vo Veľkokrtíšskom okrese plánuje obnoviť historickú budovu bývalého miestneho národného výboru. V stavbe zo začiatku 19. storočia by chcela zariadiť obecné múzeum. Uviedla to starostka Mária Rechová.

Dodala, že v minulosti v nej sídlili rôzne prevádzky, napríklad aj obchody. V súčasnosti však chátra a prepadáva sa na nej strecha. “Máme spracovaný projekt a čakáme tak na výzvu na získanie financií. Zapojíme sa a budeme sa snažiť stavbu zachrániť,” objasnila. Je pri nej aj pozemok, kde by mohli podľa nej osadiť lavičky, posadiť stromy a dať miestu šancu na nový život. Podotkla, že v minulosti sa už o záchranu budovy pokúšali, bolo to však neúspešné.

Ako spomenula, Želovce sú známe avarskými vykopávkami. Momentálne sa niektoré artefakty nachádzajú aj na hrade Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš. “Múzeum bolo niekedy v želovskom kaštieli, ktorý je teraz v súkromnom vlastníctve. Nejaké tam stále máme, ideme ich však zbaliť a urobiť inventarizáciu,” zdôraznila. Múzeum v kaštieli tvorili viaceré expozície v oddelených miestnostiach. Boli to napríklad história, poľnohospodárstvo i pôvodné želovské remeslá. Súčasťou boli hry a hračky minulosti a viaceré dielne.

Poznamenala, že v obci majú človeka, ktorý v tejto súvislosti založil kultúrno-spoločenský spolok. Venoval sa zbieraniu informácií a údajov o týchto vykopávkach. “Chceli by sme urobiť múzeum, kým máme človeka, ktorý má o artefaktoch vedomosti a informácie. Bude tak vedieť, ako ich uložiť, zoradiť a aj porozprávať o nich návštevníkom,” spomenula.