Regióny Banská Bystrica

V Jelšave a okolí i v Hnúšti a okolí platí upozornenie na smogovú situáciu. Nepriaznivá je najmä pre starších ľudí a astmatikov

Ilustračná fotografia, Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – V Jelšave a jej okolí a takisto v Hnúšti a okolí platí v sobotu upozornenie na vznik smogovej situácie pre prachové častice PM10. Vyhlásil ho Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) a potrvá až do odvolania.

 

Podľa meteorológov sú príčinami smogovej situácie vysoké emisie prachových častíc PM10 z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, ako aj nepriaznivé rozptylové podmienky v dôsledku polohy v horskej doline. “Vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky možno očakávať vysoké koncentrácie PM10 aj v susedných dolinách a kotlinách, v ktorých sa nachádzajú relevantné zdroje PM10,” dodal SHMÚ.

V súvislosti s predpoveďou a charakterom počasia sa v najbližšom období nepredpokladá zlepšenie rozptylových podmienok. K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy. SHMÚ preto radí obmedziť pobyt aj fyzické aktivity vonku a skrátiť vetranie obytných miestností.