Regióny Banská Bystrica Lučenec

V Lučenci otvorili očkovacie centrum, pribudnú aj v iných okresoch Banskobystrického kraja

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

LUČENEC – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) spustil v sobotu v Lučenci ďalšie očkovacie centrum. Zatiaľ nie je otvorené pre širokú verejnosť, počas víkendu od 10.00 do 18.00 h sa môžu v ňom dať zaočkovať iba učitelia a ľudia z kritickej infraštruktúry. Na víkendové očkovanie nasadili štyri očkovacie tímy. V najbližších dňoch bude v kraji podobných centier už celkovo šesť.

 

“Očkovacie centrum v Lučenci sme pripravili v priestoroch mestského úradu v spolupráci so zdravotníckym zariadením KardioMed, ktoré bude mať na starosti medicínsku stránku očkovania. Denná kapacita centra je približne 300 ľudí,” konštatoval podpredseda BBSK Ondrej Lunter. “Prihlasovanie na očkovanie zatiaľ nie je otvorené pre širokú verejnosť, v budúcnosti by sa však záujemcovia mali môcť zaregistrovať cez portál korona.gov.sk. Aktuálne sa v našich očkovacích centrách očkujú učitelia a kritická infraštruktúra vakcínami AstraZeneca a na základe zoznamov, ktoré dostávame od ministerstva zdravotníctva,” objasnil vedúci oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK Martin Caudt.

Šéfa kraja Jána Luntera teší, že očkovanie týmto spôsobom priblížia ľuďom. “Počas tohto víkendu v priestoroch v poradí druhého očkovacieho centra v kraji sme pripravení zaočkovať viac ako 600 učiteľov a zamestnancov kritickej infraštruktúry. Hoci zatiaľ nie je očkovanie otvorené pre prihlasovanie širokej verejnosti, máme prísľub, že v budúcnosti, pri dostatku vakcín, by sa to malo zmeniť. Verím, že aj vďaka iniciatíve BBSK bude očkovanie bližšie k ľuďom, a tak pre nich dostupnejšie,” zdôraznil Lunter s tým, že kraj zabezpečil potrebné materiálno-technické vybavenie, ochranné prostriedky a tiež softvérové vybavenie, ako i ďalšie služby.

Kraj spustil webový formulár na stránke www.bbsk.sk/nabor, na základe ktorého sa majú možnosť prihlasovať lekári a zdravotné sestry, ktoré by chceli pomôcť pri očkovaní.

“Tak ako sme boli súčinní pri testovaní našich obyvateľov a celého okresu, kde sme zabezpečovali odberové tímy, zdravotníkov, administratívnych pracovníkov, ochranné pomôcky a ďalší materiál, tak sme súčinní aj pri zriadení očkovacieho centra priamo v priestoroch mestského úradu,” reagovala primátorka Lučenca Alexandra Pivková. Vyzvala lekárov a zdravotníkov, aby pomohli a prihlásili sa do očkovacích tímov.

Okrem očkovacieho centra v Banskej Bystrici a Lučenci na budúci týždeň BBSK otvorí ďalšie vo Zvolene, v Rimavskej Sobote, Žiari nad Hronom a v Brezne. Ak bude dostatok vakcín, od apríla počíta aj s otvorením očkovacích centier vo Veľkom Krtíši a v Revúcej.