Regióny Banská Bystrica

V najmenej zaočkovaných obciach na juhu Banskobystrického kraja dostalo vakcínu 242 ľudí

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) vyslal počas uplynulých dní výjazdové očkovacie tímy do desiatich obcí v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Lučenec s najnižšími počtami zaočkovaných proti COVID-19. Vakcínu dostalo celkovo 242 ľudí. V pondelok o tom  informovala vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK v Banskej Bystrici Lenka Štepáneková.

 

„Celkovo sa nám podarilo takto zaočkovať 242 ľudí, z toho 231 prvou dávkou vakcíny. Priemerne stúpla zaočkovanosť prvou dávkou v týchto obciach o 5,43 percentuálneho bodu. Najväčší záujem o očkovanie bol v obciach Sútor, Radnovce či Barca,“ konštatoval podpredseda BBSK Ondrej Lunter.
Druhú dávku vakcíny podali v obciach 11 ľuďom, ktorí sa tak zaradili medzi plne zaočkovaných. Vakcínu od spoločnosti Pfizer/BioNTech pritom dostalo 97 osôb, zvyšní využili možnosť očkovania jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.
„Zistili sme, že okrem technických komplikácií, ako náročnosť registrácie či cesty za očkovaním, tu ľudí odrádzajú aj rôzne hoaxy, ktoré sa o očkovaní medzi nimi šíria. Zmeniť ich názor je pomerne náročné a do vysvetľovania a vyvrátenia najrôznejších konšpiračných teórií investovali naše tímy priamo na mieste veľa času a energie,“ zdôraznil Ondrej Lunter.
Ako pripomenul, s výjazdovým očkovaním v obciach v okrese Revúca pokračuje kraj aj v týchto dňoch a ku koncu týždňa začína aj s očkovaním priamo na svojich stredných školách.
„Verím, že pedagógovia, študenti a ich rodiny využijú možnosť nechať sa zaočkovať priamo v škole,“ dodal podpredseda BBSK.