Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Top

V OBĽÚBENEJ slovenskej potravine našli SMRTEĽNE nebezpečnú BAKTÉRIU: Výrobca mal prehrešky OPAKOVANE!

obchod pozor
Ilustračná foto. ZDROJ: Pixabay

BARTOŠOVÁ LEHÔTKA – Ich výrobky pozná takmer každý, populárne sú najmä na benzínkach. Nemilé prekvapenie však čakalo potravinových kontrolórov po tom, čo navštívili slovenského výrobcu bagiet Grotto. V ich obľúbenom výrobku zistili baktériu, ktorá môže spôsobiť aj nebezpečný zápal mozgových blán. Navyše, zďaleka to nebol jediný nedostatok. Pokutu firme museli napariť opakovane. Upozornili na to Hospodárske noviny.

Bagetáreň v Bartošovej Lehôtke pri Kremnici sa dostala pod drobnohľad veterinárnej a potravinovej správy v posledných rokoch viackrát. Najprv v roku 2020 ich pokutovali sumou 1000 eur za to, že na svojich bagetách neuviedli všetky povinné údaje. O rok neskôr inšpekcia odhalila zlú údržbu podlahy, stropu a stien výrobne s pokutou 500 eur.

Najvyššie pokuty štát udelil vlani. V máji výrobcu sankcionoval sumou 2000 eur za opakované zlé označenie výrobkov. Najväčší nedostatok však odhalili na jeseň – vo výrobku Bageta Kebab. „Po analýzach v laboratóriu sa v tomto známom produkte zistila prítomnosť nebezpečnej baktérie Listeria monocytogenes,“ uvádzajú Hospodárske noviny.

Bageta Grotto. Zdroj:
Baktériu objavili vo výrobku Bageta Kebab aj na pracovných stoloch fabriky. Zdroj: Instagram/grotto_sk

Patogény našli aj inde

Veterinári kontrolovali okrem surovín aj priestory, kde sa lahôdky vyrábajú, a opäť boli úspešní. „Pri ďalšej kontrole baktériu inšpektori preukázali aj na steroch zo stola na krájanie syrov a šuniek, a neskôr aj v odtokovom kanáli, ktorý je vo výrobni zabudovaný v podlahe,“ dodávajú noviny. Pochybenie pri výrobku sa týkalo jedného konkrétneho produktu.

Uvedená baktéria môže u ľudí so slabšou imunitou spôsobiť aj zápal mozgových blán. „Zápal mozgových blán patrí medzi neuroinfekcie. Postihujú mozog, mozgové obaly, prípadne miechu a periférne nervy. Závažnosť ochorenia a klinického obrazu varíruje od bezpríznakového (najmä pri aseptických meningitídach) až po život ohrozujúce ochorenie s dramatickým a rýchlo progredujúcim klinickým obrazom,“ vysvetľuje na zdravoteka.sk lekárka Andrea Bullová.

Grotto. Zdroj: Instagram/grotto_sk
Fabriky firmy v Bartošovej Lehôtke. Zdroj: Instagram/grotto_sk

Firma za to dostala päťtisícovú pokutu, ktorú už zaplatila. A od jesene sa zrejme zlepšila. Firma už medzičasom zrejme nedostatky v hygiene napravila. Frekvencia štátnych kontrol sa od jesene navýšila, ale ich výsledky boli už negatívne.

Denník N v tejto súvislosti poukázal na to, že k zakopnutiam v hygiene došlo po zhoršení ekonomických výsledkov. Zatiaľ čo v roku 2018 firma mal zisk vyše 3 milióny eur, no v ďalších rokoch sa jej darilo už menej a predvlani zarobila len zanedbateľných sedemtisíc eur.