Regióny Banská Bystrica Top

POZOR V okolí Banskej Bystrice sú EXTRÉMNE premnožené medvede: Primátor hovorí o trojnásobnom počte

V mestských lesoch B.Bystrice žije okolo 130 medveďov, viac ako pred 10 rokmi ZDROJ: archív zoznam.sk

BANSKÁ BYSTRICA – Na území banskobystrických mestských lesov, ktoré majú rozlohu približne 7200 hektárov, v súčasnosti evidujú 92 medveďov. Lesníci však vedia minimálne o ďalších 36 kusoch, ide o tohtoročné mláďatá. Informoval Miroslav Strelec z kancelárie primátora s tým, že počet medvedej populácie v porovnaní s obdobím pred desiatimi rokmi stúpol trojnásobne.

 

Banská Bystrica a obce v okolí sú obklopené lesmi, v ktorých žije naša najväčšia šelma a podľa Strelca k stretom lesníkov s ňou dochádza pomerne často. “Je to aj z dôvodu ich premnoženia. Na výmeru nášho územia by bolo dosť päť až sedem jedincov. Práve hustota medvedej populácie spôsobuje, že medvedica máva u nás bežne tri až štyri mláďatá, dokonca vlani jedna až päť. Predtým, v čase ruje, mala problém stretnúť medveďa – samca. Dnes, z dôvodu ich premnoženia, stretne v tomto čase aj desiatich,” konštatoval Blažej Možucha, riaditeľ spoločnosti Mestské lesy Banská Bystrica. Názory o tom, ako sa majú ľudia správať pri strete, sú rôzne aj medzi odbornou verejnosťou.

 

medveď, les, príroda
V mestských lesoch B.Bystrice žije okolo 130 medveďov, viac ako pred 10 rokmi ZDROJ: archív zoznam.sk

“Robiť sa mŕtvym, kryť si rukami krk, schúliť sa na zem, by zrejme veľmi nepomohlo. Medveď je totiž ‘zdochlinár’. V prvom rade požerie všetky zdochliny, ktoré nájde. Až potom sa rozhoduje, či niečo uloví, alebo pohľadá maliny či černice. Tie však z našich lesov miznú. Aj keby boli, ich dozrievanie a skŕmenie medveďmi trvá maximálne dva týždne. Čo však ostatné dni v roku, pokiaľ sa zviera neuloží na zimný spánok? Hladný medveď je zlý medveď,” zdôraznil Možucha. Slovensko patrí medzi európske krajiny s najvyšším počtom medveďov.

“Pokiaľ sa medvedia populácia u nás nezačne seriózne poľovne obhospodarovať, nebude pokoj. Medvede budú stále nebezpečnejšie. Spôsobia väčšie škody nielen na hospodárskych zvieratách, včelstvách, ale i ľudských obydliach, poľnohospodárskych kultúrach a ľudských životoch. A to len preto, že sú hladné, lebo ich je na naše malé územie príliš veľa a nenájdu si dostatok prirodzenej potravy,” dodal riaditeľ mestských lesov.