Regióny Banská Bystrica

V Rooseveltovej nemocnici vynovili endourologické pracovisko

Nemocnica zakúpila nové diagnostické prístroje. ZDROJ: TASR

BANSKÁ BYSTRICA – Urologická klinika SZU Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici zakúpila dva nové prístroje na diagnostiku a laparoskopickú chirurgickú liečbu ochorení močového traktu. Pre pacientov to znamená kvalitnejšiu diagnostiku ochorení, menej bolestivé vyšetrenie, nižšie dávky žiarenia a menšie riziko poranenia močovej trubice. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

 

Podľa hovorkyne nový uroskop ponúka ďalšie funkcionality sonografického a röntgenového snímania, čím skvalitňuje diagnostiku pri zisťovaní kameňov, nádorov alebo iných ochorení obličiek, močovodov, močového mechúra, prostaty a močovej rúry. Lekári majú k dispozícii kvalitnejšie zobrazovacie pole, lepší manévrovací priestor pri polohovaní pacienta a použití sond sonografu.

“Druhý prístroj, nová endoskopická veža využívaná na menej invazívne zákroky umožňuje operujúcemu urológovi využívať vysoko kvalitný 4K obraz a zároveň poskytuje tri inovatívne vizualizačné technológie určené na rozlišovanie tkanív, ktoré tak zlepšujú odhaľovanie nádorov močového mechúra,” vysvetlil prednosta urologickej kliniky Vladimír Baláž.

Uroskop stál nemocnicu 310 800 eur a endoskopická veža 134 648 eur vrátane DPH. Oba prístroje boli hradené z kapitálových výdavkov zo štátneho rozpočtu.

Klinika, ktorá ročne hospitalizuje takmer 2 000 pacientov, poskytuje komplexnú starostlivosť o urologických pacientov – diagnostiku, liečbu a ambulantnú starostlivosť. Vybavili ju aj novým čipovým flexibilným cystoskopom, ktorý robí vyšetrenie močového mechúra pre pacienta znesiteľnejším a znižuje riziko poranenia močovej trubice.