Regióny Banská Bystrica

V Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici predstavia tvorbu zrakovo znevýhodnených autorov

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

BANSKÁ BYSTRICA – Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Banskej Bystrici v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich (SKN) Mateja Hrebendu v Levoči a jej literárnym klubom pripravili podujatie Klubovanie na cestách. Podujatie, ktoré sa uskutoční v stredu (12. 6.) popoludní, má za cieľ prezentovať tvorbu zrakovo a inak zdravotne znevýhodnených autorov. Informovala o tom PR manažérka ŠVK v Banskej Bystrici Soňa Šóky.

Klubovanie na cestách sa v priestoroch Literárneho a hudobného múzea ŠVK uskutoční o 15.00 h. Špeciálnym hosťom bude banskobystrický básnik a spisovateľ Miroslav Kapusta. “Literárni autori si môžu na podujatie priniesť svoju tvorbu, ktorou sa môžu verejne prezentovať,” doplnila Šóky.

Literárny klub pri SKN Mateja Hrebendu v Levoči vznikol, aby vytvoril priestor zrakovo znevýhodneným píšucim autorom. Levočský literárny klub organizuje aj stretnutia s cieľom diskutovať o tvorbe a umení, okrem zrakovo znevýhodnených však otvára dvere aj ostatným záujemcom.

“Spájanie svetov vidiacich a nevidiacich či inak postihnutých v oblasti tvorby vnímame ako prvok vzájomného obohacovania sa. Ponúka začínajúcim autorom jedinečnú možnosť konfrontácie i spätnej väzby,” uviedla za levočskú knižnicu Daniela Dubivská s tým, že stretnutia nazývané Klubovanie na cestách sa v ostatných rokoch uskutočnili v Prešove, Košiciach, Nitre, Bratislave i Banskej Bystrici.