Regióny Banská Bystrica

V žiarskom kaštieli zaistili nelegalizované archeologické nálezy

Ilustračné foto. Zdroj: Polícia SR

ŽIAR NAD HRONOM – V biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom, ktorý aktuálne prechádza kompletnou rekonštrukciou, našli pamiatkari vykonávajúci na mieste štátny pamiatkový dohľad množstvo archeologických nálezov, ktoré neboli ohlásené a legalizované. Informoval o tom žiarsky primátor Peter Antal s tým, že nálezy boli nájdené v pracovni bývalého kastelána kaštieľa – zosnulého Petra Mosného.

Banskobystrická krajská polícia v tejto súvislosti vo štvrtok informovala, že nálezy pochádzali z rozličných častí kaštieľa a tiež z hradu Teplica, nazývaného aj Pustý hrad. Ide o kov, sklo, keramiku a rôzne ďalšie fragmenty. Celkovo bolo podľa polície zaistených 278 vecných stôp.

“Vo veci bolo začaté trestné stíhanie za zločin poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva, zaistené veci polícia zašle na expertízne skúmanie znalcovi z odboru kultúry, odvetvie archeológie,” uviedla polícia s tým, že k tomu, z akého obdobia zaistené veci pochádzajú a aká je ich hodnota, sa bude vyjadrovať znalec.

Podľa Antala ide pravdepodobne o nálezy, ktoré Mosný nazbieral v rôznych častiach Slovenska počas svojho života. “Prečo nedodržal oficiálny postup a neoznamoval ich nálezy je pre mňa záhadou, keďže tieto exponáty si riadne evidoval. Pravdepodobne sa to už nikdy nedozvieme,” poznamenal na sociálnej sieti.

Primátor pripomenul, že mesto Žiar nad Hronom má v kaštieli archeologické a historické predmety, ktoré sú súčasťou archeologicko-etnografickej expozície, a ktoré aj vystavuje. Tie sú vedené ako oficiálne archeologické nálezy. “Uvedené nepríjemnosti, do ktorých sme sa dostali, nijako neohrozia alebo nezdržia práce na rekonštrukcii kaštieľa,” dodal Antal.