Regióny Banská Bystrica

Veľká pomoc zo zahraničia pre ťažko choré deti v banskobystrickej nemocnici

Zdroj: TASR / Branislav Račko

BANSKÁ BYSTRICA – Ťažko choré deti v starostlivosti Svetielka nádeje a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici dostanú pomoc zo zahraničia. Občianske združenie Svetielko nádeje o tom informovalo na štvrtkovej tlačovej konferencii v banskobystrickej nemocnici s tým, že z medzinárodného grantu nakúpia prístroje na liečbu detských pacientov.

 

Grantové prostriedky venovali Rotary kluby z Francúzska, spolu je to suma takmer 94.000 eur. V Banskej Bystrici vďaka peniazom pribudne 11 prístrojov. Sú medzi nimi napríklad monitor dychu, prístroj na analýzu krvi a aj očná digitálna štrbinová lampa. Prístroj na očnú diagnostiku využije ročne v tejto nemocnici viac ako 4000 detí. Ďalšie prístroje budú na urgentnom príjme. “Na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti deťom doma slúži detský mobilný hospic. Je to auto, ktorým sa preváža personál z nemocnice domov k pacientom. Pre deti je veľmi dôležité, aby mali starostlivosť poskytovanú doma. Vďaka príspevku sme kúpili nové auto, ktoré nám pomôže za nimi dochádzať,“ uviedol predseda občianskeho združenia Svetielko nádeje a lekár na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie SZU DFNsP v Banskej Bystrici Pavel Bician.

“Máme približne 40 detí s onkologickým ochorením ročne. Na oddelení máme okolo 10 až 15 detí,“ dodal Bician. Svetielko nádeje je občianske združenie zamerané na zlepšovanie a skvalitňovanie života detí a mladistvých s onkologickým alebo iným vážnym ochorením a ich rodín. Víziou združenia je, aby bola všetkým deťom a rodinám na Slovensku poskytnutá pomoc a podpora pri zvládaní onkologického ochorenia dieťaťa.