Regióny Bratislava Banská Bystrica Žarnovica

Veľká turistická atrakcia v Novej Bani. Postavili moderný ferratový areál pre deti aj dospelých

ferrata, detský areál, Nová Baňa

NOVÁ BAŇA – V Novej Bani v okrese Žarnovica otvorili nový detský ferratový areál. V troch sektoroch v lokalite Zvonička si návštevníci budú môcť vyskúšať rôzne lanové trasy, siete či mosty. Na svoje si prídu deti, ale aj dospelí.

 

„Myšlienka vybudovania ferraty vychádza z úspešného ferratového komplexu na Skalke v Kremnických vrchoch. Pôvodné vybudovanie ferratových trás bolo naplánované v lokalitách Červenej a Havranej skaly. Avšak po zamietavom stanovisku štátnej ochrany prírody z dôvodu výskytu chráneného živočícha sme pristúpili k tomuto alternatívnemu riešeniu. Výhodou je, že ferratové trasy sa nachádzajú v tesnej blízkosti samotného oddychového areálu Zvonička,“ uviedol primátor mesta Branislav Jaďuď. Areál Zvonička vznikol okolo historického objektu zvonice, ktorá bol postavená v roku 1874 ako súčasť pútnického miesta Kohútovo. Nachádza sa na križovatke viacerých turistických trás, ktoré turistov privedú k rozhľadni, vyhliadkovým skalám alebo k banským dielam na novootvorenom banskom náučnom chodníku. V nedávnej minulosti tam vyrástol i Záhradný les z vysadených domácich i cudzokrajných stromov a krov. Mesto Nová Baňa na samotný projekt vyčlenilo z rezervného fondu 20.000 eur, avšak už predtým vynaložilo nemalé finančné prostriedky na sprevádzkovanie obslužnej budovy v areáli Zvoničky.

 

V Novej Bani v okrese Žarnovica otvorili nový detský ferratový areál. ZDROJ: TASR

„Našou snahou je, aby sa Zvonička okrem rekreačno-oddychového areálu stala i východiskovou, turisticko-informačnou zónou pre návštevníkov s plnohodnotnými službami,“ doplnil primátor mesta. Projekt finančne podporila aj Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Gron z členského príspevku Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja taktiež vo výške 20.000 eur. Celý ferratový areál je rozdelený na tri sektory. V sektore Gitara je vybudovaný traverz celej čelnej steny s dĺžkou 60 metrov. Taktiež je prepojená štvormetrovým mostom s lanovou sieťou. V sektore Sokolie hniezda sú vedené ferratové mosty k dreveným ochodziam, ktoré sú upevnené okolo neďalekých stromov. V poslednom sektore Zvonička musí návštevník prekonávať rôzne prekážky vo výške, či už je to balansovanie na lanovom alebo drevenom moste, prechod vertikálnou sieťou, alebo liezť po skale. Trasy sú prioritne určené pre menej skúsených lezcov a deti od osem rokov.