Regióny Banská Bystrica Top

VIDEO Príbeh psíka na REŤAZI vás nenechá chladných: Zachráni nemé tváre nový zákon?

Zdroj: pixabay.com

NOVÁ BAŇA – Príbeh, ktorý každého chytí za srdce. Reč je o psíkovi, ktorého z rúk nepriazni osudu vytrhli ochranári. Bast, ako malé čierne klbko nazvali, bol totiž dlhé roky držaný na minimálnom priestore, na reťazi.  Aj keď mal psík šťastie v nešťastí, na Slovensku je množstvo takých psov, ktoré majú rovnaký osud. Skupina poslancov si preto povedala dosť a rozhodli sa pre rázny krok – do parlamentu predkladajú návrh zákona, ktorý takéto narábanie so psami definitívne zakáže. 

 

 

Celé to začalo v rómskej osade na Slovensku. Pri jednej záchrannej akcii týraných psov „psí záchranári“ našli malé čierne štvornohé klbko, ktoré bolo na reťazi dlhej iba zhruba meter. Podľa slov ľudí z Karanténnej stanice v Novej Bani sa úbohé stvorenie nikto nevšimol niekoľko rokov. „Na Slovensku sú stovky osád, v nich desaťtisíce týraných zvierat, o mnohých sa nikdy nikto nedozvie a umrú tam. Taký mal byť aj osud nenápadného, čierneho psíka. Roky by si ho nikto nevšimol, regionálna veterinárna a potravinová správa tam na kontrolu nezavíta ako je rok dlhý, jeho trápenie nikto nevidí a vidieť nechce. Náhodne sme tadiaľ šli a zazreli ho medzi chatrčami,“ informovali začiatkom mája na sociálnej sieti.

Zo záchrannej akcie zverejnili aj video, kde vidieť ustráchaného psíka na reťazi pribitej k stromu, ktorá mu bránila vo vhodnom pohybe, či v tom, aby si vhodne vyspal. Podľa milovníkov zvierat bola krátka reťaz ortieľom, že si nemohol ani poriadne ľahnúť. Okrem toho bol umiestnený na mieste, kde bolo blato. „O búdke alebo inom prístrešku mohol len snívať, ak by sme ho nevzali, žil by takto, až kým by to jeho telo nezvládlo,“ informovali „psí záchranári“. Ak by ho totiž nezachránili, Bastov život by bol trápením. „Je to možno kvapka v mori, ale pre jedného malého čierneho psíka, je to VŠETKO. Bastík sa dáva dokopy a učí sa ľuďom opäť veriť,“ uviedla Karanténna stanica.

Pod príspevkom, ktorý zverejnili na sociálnej sieti, sa strhla búrlivá diskusia. Ľudia totiž nevedeli pochopiť, ako môže niekto takto ublížiť bezbrannému tvorovi. Vždy plačem keď vidím ako trpia. Ako by mi umrel niekto blízky. Ďakujem z celého srdca že ste a dávate im nádej na krajší život,“ napísala jedna z diskutujúcich. Iní sa pýtajú, kedy toto utrpenie psov skončí. Ďalší reagujú, že by poslanci mali zakázať, aby ľudia v osadách mohli mať psov. Parlament sa však v súčasnosti rozhodol pre iný krok.

Koniec týraniu

Nejde o ojedinelý prípad. Osudov, aký hrozil Bastovi, je na Slovensku neúrekom. Takmer každý týždeň je na sociálnej sieti zverejnený podobný príbeh. Poslanci z vládnej koalície si preto povedali, že stačilo. Na májovú schôdzu, ktorá začala v utorok 4. mája totiž predložili návrh zákona, ktorým by zakázali držanie psov na reťazi. V zozname, ktorý obsahuje zhruba 70 návrhov zákona, má číslo 37. „Cieľom predloženého návrhu zákona je zamedziť držaniu psov na reťaziach na priestranstvách, ktoré nie sú verejnými priestranstvami na čas dlhší, ako je nevyhnutná doba,“ píše sa v návrhu zákona. Skupina deviatich poslancov v zložení Anna Zemanová, Tomáš Šudík, Alexandra Pivková, Jarmila Halgašová, Jaroslav Karahuta, Monika Kozelová, Jaromír Šíbl, Ján Szőllős a Ján Herák totiž priznáva, že súčasná úprava k držaniu psov na súkromných pozemkoch je nedostatočná. Aj keď existuje vyhláška ministerstva vnútra, ktorá rieši základné princípy držania psov na reťazi, prax sa vymyká účinku.

V aplikačnej praxi kontrolované subjekty, ktoré zvieraťu nikdy neposkytujú voľnosť pohybu počas kontroly tvrdia, že pes je na reťazi iba krátkodobo a štandardne mu voľnosť poskytovaná je,“ vysvetlili predkladatelia s tým, že podľa ich názoru je prijatie zákona dôležité z dôvodu, že nedávno bola prijatá novela zákona Trestného poriadku, „kde skutková podstata trestného činu zanedbania starostlivosti o zvieratá obsahuje postihnutie za obdobný čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch. Je v celospoločenskom záujme posilniť postihy voči ochrane zvierat podľa veterinárneho zákona“.

 

Zdroj: pixabay.com

Mať psa uviazaného na reťazi bude možné len v prípade, ak je práve v danom čase kŕmený, čistí sa mu chovný priestor, prípadne na dobu vyšetrovania či ošetrovania psa. Majiteľ psa pritom musí použiť na uviazanie dostatočne široký obojok. Poslanci sa tak chcú vyhnúť prípadom, kedy boli psy uviazané na šnúre na bielizeň, či iné nevyhovujúce „reťaze“. „Druhou vetou sa navrhuje, aby vlastník psa bol povinný vykonať opatrenia, aby pes neohrozoval iné osoby, ktoré sa po areáli nehnuteľnosti pohybujú so súhlasom vlastníka alebo nájomcu; ide najmä o maloleté deti alebo vnúčatá vlastníka alebo nájomcu nehnuteľnosti pohybujúce sa po dvore, návštevy prechádzajúce cez dvor do domu, poštár, ktorému majiteľ otvorí bránu do ulice a podobne. Vlastník zvieraťa to môže napr. vyriešiť tak, že psa uzavrie na tento čas do ohrady, v ktorej nebude uviazaný,“ informujú poslanci parlamentu. Avšak, v prípade, ak do priestoru pozemku vstúpi neohlásená osoba, táto povinnosť zaniká. Dôvodom je, že v prípade, ak ide o strážneho psa, by pre zníženie kriminality nemalo dostatočne odstrašujúce účinky.

V prípade, ak by návrh prešiel parlamentom, by mal účinnosť od 1. júla tohto roku. Predkladatelia ale počítajú s prechodným obdobím, počas ktorého by obyvatelia Slovenska museli nové podmienky zapracovať. To vymedzili na tri roky. Od 1. júla 2024 by tak nesmel byť žiadny pes na súkromnom pozemku na reťazi.

Petícia stop reťaziam

Svojho času Sloboda zvierat zverejnila aj petíciu proti držaniu psov na reťaziach. “Celý život psa na reťazi predstavuje niekoľko metrov. Často nemá ani len búdu, žiadne mentálne a fyzické podnety ani sociálny kontakt. Trpí nudou, strachom, osamelosťou… Reťaz mnohokrát zmení aj psa s mierumilovnou povahou na agresívne zviera, nebezpečné pre svoje okolie alebo naopak, na ustráchaného jedinca so sebadeštrukčným správaním (ohrýzanie si chvosta či labiek),” upozorňovali iniciátori petície. Poukazovali na to, že každý pes potrebuje neustály prístup k čerstvej vode a dostatok vhodnej potravy, ale aj vhodné miesto na odpočinok, kde je chránený pred nepriaznivým počasím ako mráz, dážď či priame slnečné žiarenie. K tomu by mal mať aj pravidelný pohyb. Petícia bola ukončená ešte minulý rok a podpísalo sa pod ňu vyše 50-tisíc ľudí.