Regióny Banská Bystrica Zvolen

Vo Zvolene sa diskutuje o eurovoľbách, cieľom je motivovať ľudí na účasť

Zdroj: archív

ZVOLEN – S cieľom motivovať ľudí, aby sa zúčastnili volieb do Európskeho parlamentu (EP), organizuje Centrum komunitného organizovania (CKO) v týchto dňoch Týždeň občianskej participácie. Jedno z takýchto stretnutí sa uskutoční v piatok vo Zvolene.

 

Do Zvolena prídu debatovať na diskusiu s názvom “Ako ďaleko je do Bruselu” zástupcovia CKO Sanja Nikolov, Maroš Chmelík či Veronika Střelcová, a tiež poslanec BBSK Ján Beljak, riaditeľka Agora Central Europe Ivana Bursíková, politológ Marek Lenč, Dionýz Hochel z Kancelárie EP na Slovensku či Jana Balážová, ktorá sa v rámci EÚ venuje politike týkajúcej sa Rómov.

„V rámci diskusie sa pokúsime zodpovedať na otázky, ako rozumieme politikám EÚ, či majú tieto politiky dopad na náš každodenný život a či vieme ovplyvniť dianie v EÚ našimi lokálnymi aktivitami,” priblížil podujatie Maroš Chmelík. Už v predvečer podujatia predstavili na Zvolenskom zámku výstavu obrazov na tému Budúcnosť Európy. Obrazy vytvorili žiaci zvolenských základných škôl.

Nízka účasť vo voľbách

Voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku konajú 25. mája. O 13 slovenských kresiel sa uchádzajú desiatky kandidátov z celkovo 31 politických strán či hnutí. Účasť na voľbách do EP bola v minulosti na Slovensku veľmi nízka. V posledných voľbách v roku 2014 zaznamenalo Slovensko najnižšiu účasť v celej EÚ – len 13,05 percenta, čo znamená, že možnosť vstúpiť do rozhodovacieho procesu EÚ prostredníctvom volieb vtedy využilo len približne 560.000 Slovákov.

Eurobarometer v roku 2018 však ukázal, že postoje Slovákov voči EÚ nie sú len negatívne. Členstvo v EÚ považovalo za dobrú vec 51 percent ľudí a až 77 percent si uvedomuje, že máme z nášho členstva prospech. Samotný Zvolen v roku 2019 čerpá z EÚ fondov takmer tri milióny eur na tri veľké projekty.