Regióny Banská Bystrica Zvolen

Vo Zvolene zbierajú prepálený kuchynský olej. Viete ako na to?

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Jozef Ďurník

ZVOLEN – Prepálený kuchynský olej zbierajú vo Zvolene vtedy, keď aj bioodpad. Použitý olej z kuchyne by totiž nemal končiť nerecyklovaný v toalete alebo v odtoku. „Mesto každoročne informuje svojich obyvateľov, že tento druh odpadu je zbieraný priamo spred rodinných domov a to v deň zberu biologického odpadu,“ zhrnul hovorca Zvolena Martin Svatuška.

 

Ako dodal, obyvatelia rodinných domov ho vtedy môžu položiť v uzatvorenej priehľadnej plastovej fľaši priamo na hnedú nádobu, ktorú požadujú vyprázdniť. „Obyvatelia bytových domov zas majú možnosť odovzdať použitý jedlý olej v zberných dvoroch,“ poznamenal s tým, že zber prepáleného kuchynského oleja funguje vo Zvolene od roku 2015. Svatuška tiež pripomenul, že použitý olej z kuchyne zbierajú aj komerčné zariadenia, ako čerpacie stanice či nákupné centrá.

Použitý olej spláchnutý do odtoku alebo do toalety má veľmi nepriaznivý dosah na životné prostredie a znečisťuje povrchové a podzemné vody. Nesprávnym riešením je aj vylievanie oleja do pôdy, pretože sa poškodzuje pôdna flóra a znižuje sa jej priepustnosť. Napríklad bratislavská mestská časť Petržalka chce v niektorých prípadoch motivovať obyvateľov tým, že že im za odovzdaný prepálený olej dá nový olej alebo ocot. Petržalčania majú možnosť bezplatného odovzdania použitého oleja na miestnom zbernom dvore.

Okrem toho, že je použitý olej neekologický, riziku vystavuje aj domácnosti. „Pri vylievaní do odtoku poškodzuje odpadové potrubie, jeho splachovanie zas môže upchať odpadové nádrže či kanalizáciu, keďže je vo vode nerozpustný, a tým zvyšuje náklady na čistenie,“ skonštatovala Lucia Kollárová zo spoločnosti, ktorá spolupracuje s Petržalkou pri zbere a recyklácii kuchynského oleja.