Vojna v obchode! Opití AMERICKÍ vojaci sa predviedli, DETAILY útoku: „Zabijem vás!,“ kričali na policajtov

ZVOLEN – To, čo sa stalo v jednom zo slovenských supermarketov na strednom Slovensku, postavilo zo stoličiek mnohých Slovákov. Počas víkendu došlo vo zvolenskej Bille k ostrému konfliktu medzi americkými vojakmi a privolanými slovenskými policajtami. Ako uviedli očití svedkovia, nemalo ostať len pri slovných útokoch.

 

Obrovský šok zažili obyvatelia Zvolena, ktorí si chceli v kľude počas víkendu nakúpiť v miestnom supermarkete. V Bille na Sokolskej ulici došlo v nedeľu podvečer k vyostreniu konfliktu medzi troma príslušníkmi americkej armády, ktorí sa spočiatku medzi sebou ostro hádali, kričali na seba priamo v strede predajne a neskôr sa aj začali biť. Vystrašení Zvolenčania sa preto rozhodli zavolať políciu.

„Mestskí policajti ihneď po vstupe do prevádzky zaregistrovali krik a snahu o vzájomné fyzické napádanie dvoch osôb, ktoré na seba kričali v anglickom jazyku. Vyzvali ich, aby upustili od tohto konania, po čom obe osoby začali spolupracovať s mestskou políciou,“ povedal pre denník Pravda hovorca zvolenskej samosprávy Martin Svatuška.

O tom, čo presne sa na predajni stalo, sa uvádza v policajnej správe vyhotovenej pod hlavičkou Okresného riaditeľstva Policajného zboru vo Zvolene, konkrétne Odboru poriadkovej polície. V zázname sa píše, že agresívne sa správali predovšetkým dvaja muži zo spomenutej trojice. Prítomný bol na mieste aj štvrtý vojak americkej armády, ktorý sedel po celý čas v zaparkovanom aute. Bol vraj pokojný a do žiadnej konverzácie sa nezapájal.

„Zabijem vás!“, kričal na policajtov

To sa však nedá povedať o jeho dvoch kolegoch. V policajnom zázname sa síce píše, že po výzvach prítomných policajtov sa jeden z dvojice vojakov upokojil, no druhý príslušník americkej armády, naopak ostal agresívnejším.

Slovenskí policajti sa mu snažili v angličtine vysvetliť, že ak sa neukľudní bude predvedený na obvodné oddelenie ozbrojeného zboru. Následne podľa mužov zákona začal búchať päsťou o bočný panel prístrešku pre nákupné vozíky a výzvy na upustenie od tohto konania nerešpektoval. Policajti preto museli použiť donucovacie prostriedky.

„Chmaty a chvaty, pretože bolo potrebné zabrániť mu úmyselne poškodzovať majetok,“ zdôvodnili. Vzápätí opísali, ako ho spútali a odviedli na obvodné oddelenie. Tam policajtom vulgárne nadával, padli aj slová o tom, že všetkých zabije.

„J*bať políciu,“, tiež „ste k*rvy, poj*bte sa“, prípadne „zabijem vás“ alebo „budem sa s vami biť“. Aj tieto jeho slová cituje policajný záznam datovaný k 21. máju tohto roka.

Boli na mol opití

Pri celom incidente bolo niekoľko očitých svedkov. Tí denníku Pravda povedali, že agresívni americkí vojaci boli opití pod obraz Boží.

„Bol som tam okolo pol ôsmej večer. Traja muži, z nich jeden černoch, sa po anglicky hádali. Potom sa aj bili. Jeden z nich skončil na zemi. Opití boli ako dogy,“ priblížil pre Pravdu Zvolenčan v stredných rokoch a dodal, že škody na majetku nespôsobili.

„Prišli sem mestskí policajti, ktorých zavolal pracovník SBS. Rázne ich spacifikovali – dali im ruky za chrbát a vyviedli von. Tam s nimi počkali na štátnych a vojenských policajtov. Pred predajňou to bol hotový cirkus, pozeralo sa na to veľa ľudí,“ uzavrel svedok, ktorého noviny nemenovali.

Viac o téme: agresívni, americkí vojaci, bitka, incident, konflikt, nadávky, polícia, vojaci, vojak

Súvisiace články