Za prípravu vraždy matky a otčima ide Ildikó P. do väzenia na 11 rokov

BANSKÁ BYSTRICA – Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, odsúdil vo štvrtok Ildikó P., ktorá mala pripravovať úkladnú vraždu svojej matky a otčima, žijúcich v Gbelciach (okres Nové Zámky), na trest odňatia slobody vo výmere 11 rokov. Dôchodkyňu Rozáliu S., ktorá jej mala pomáhať, súd spod obžaloby oslobodil. Dôvodom bol spor o nehnuteľnosť, a teda zištný motív. Obidve ženy vinu odmietli. Rozsudok nie je právoplatný. Obžalovaná podala odvolanie voči vine aj trestu a rovnako i prokurátor, ktorý navrhoval prísnejšie tresty. 

 

Ako pred senátom konštatoval špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, vykonané dôkazy počas hlavného pojednávania preukázali, že obžalovaná Ildikó P. vraždu plánovala a Rozália S. jej radila a utvrdzovala ju v tomto zámere. Usvedčujú ich detailné prepisy telefonických odposluchov a záznamy zo sledovania. Komunikovali o mieste činu, vhodnom čase, nešlo o žiadne nezáväzné reči, ako tvrdí ich obhajoba. Prvej obžalovanej, ktorá je vo väzbe, navrhoval 20 rokov, dôchodkyni, ktorá je na slobode, desať rokov.

Obžalované na hlavnom pojednávaní využili svoje právo a nevypovedali. Čítali sa zápisnice z prípravného konania, kde trestnú činnosť popreli a vinu odmietli aj v závere procesu. Ich obhajcovia žiadali oslobodenie spod obžaloby.

Motívom konania obžalovaných mala byť snaha získať nehnuteľnosť. Najskôr mala Ildikó P. osloviť svojho známeho. Ten pred súdom potvrdil, že si u neho chcela objednať vraždu. Neskôr sa mala pokúsiť zavraždiť matku sama, keď bol jej otčim v nemocnici. Napokon oslovila muža, ktorý bol policajným agentom.

Trest bol neprimerane vysoký

Podľa senátu navrhovaný trest pre Ildikó P., ktorá doteraz nebola trestaná, bol neprimerane prísny. K dokonaniu skutku nedošlo, bol v štádiu príprav, v počiatočnom štádiu. Týkal sa však chránených osôb vo vyššom veku. Má ísť do väzenia s maximálnym stupňom stráženia a po výkone trestu jej uložili viaceré obmedzenia.

V prípade Rozálie S. senát dospel k záveru, že počas hlavného pojednávania sa nepreukázalo, že žalovaný skutok je trestným činom. Z jej konania a ani z telefonických hovorov nevyplynuli také skutočnosti, že išlo o prípravu na obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy, ani že vytvárala návod a podmienky na jeho spáchanie.

Špeciálny prokurátor podal odvolanie priamo v súdnej sieni. „Podal som odvolanie vo výroku o treste v prípade Ildikó P., lebo si myslím, že je neprimerane nízky. Jej konanie bolo mimoriadne bezcitné a motivované majetkovým prospechom. V princípe tento trestný čin nebol dokonaný najmä vďaka dobrej práce polície. Nasadila odpočúvanie telefónov, agenta a len vďaka týmto invazívnym úkonom orgánov činných v trestnom konaní nedošlo k dokonaniu úkladnej vraždy dvoch osôb,“ konštatoval Lipšic po vynesení verdiktu.

Jeho odvolanie, o ktorom bude rozhodovať Najvyšší súd SR, sa týka aj oslobodzujúcej časti rozsudku Rozálie S. Vedela, aké má plány a domnieva sa, že Ildikó P. utvrdzovala v jej rozhodnutí objednať si úkladnú vraždu, alebo ju spáchať. Aj v jej prípade sa tak naplnili všetky zákonné znaky.

Viac o téme: odsúdenie, príprava vraždy, súd, väzenie, vražda

Súvisiace články