Regióny Banská Bystrica

Zberateľov poteší suvenírová bankovka s motívom Medeného hámra

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BANSKÁ BYSTRICA – Práca v Medenom hámri, kde sa vykúvali rôzne polotovary a predmety dennej potreby, sa stala námetom suvenírovej bankovky, ktorej predaj spustia tento týždeň v Banskej Bystrici.

 

Bankovka pripomína 525. výročie založenia Thurzovsko-fuggerovskej spoločnosti so sídlom v Banskej Bystrici, ktorej základom bol Banskobystrický mediarsky podnik. Najvýznamnejšou zložkou podniku sa stal spomínaný závod Medený hámor. Prácu v Medenom hámri zachytil aj slovenský maliar Dominik Skutecký a práve jeden z jeho obrazov sa stal aj motívom výročnej bankovky.

Bankovky začnú predávať v piatok 24. júla od 9.00 h pred Radnicou na Námestí SNP v Banskej Bystrici. V ďalších dňoch bude dostupná v Turistickom informačnom centre na Ulici 29. augusta, ako aj v informačnom centre na Námestí SNP.

„Zaujímavosťou je, že bankovky sú v troch prevedeniach – v pôvodnom dizajne, v novom dizajne a v dizajne s prítlačou Anniversary 2020. Bankovky v pôvodnom dizajne sú posledné tohto druhu a ďalšie emisie eurosuvenírových bankoviek budú už len v novej grafike,” priblížila vedúca Turistického informačného centra Marta Mlíchová.

Dodala, že zberatelia si budú môcť svoje zbierky doplniť aj o mince s motívom tohto výročia, a to v troch farebných vyhotoveniach – zlatá, strieborná a bronzová. Na lícovej strane je vyobrazený portrét Jakuba Fuggera Boháča a na rube erb mesta Banská Bystrica.