Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom

Žiar nad Hronom chce monitorovať výjazd kamiónov z mesta. Chcú tak zvýšiť bezpečnosť v meste

Zdroj: TASR / Paul Martinka

ŽIAR NAD HRONOM – Kamery monitorujúce výjazd vozidiel zo Žiaru nad Hronom v smere do Ladomerskej Viesky a vjazd doň by mali byť už o niekoľko týždňov realitou. Náčelník Mestskej polície v Žiari nad Hronom Róbert Šiška priblížil, že budú umiestnené na Ulici SNP pri kaštieli.

 

Okrem toho, že budú tieto kamery zaznamenávať evidenčné čísla vozidiel, budú tiež vedieť rozlíšiť, či ide o osobné alebo nákladné vozidlo. Podľa Šišku kamery výraznou mierou prispejú k bezpečnosti v meste. Takisto chcú vďaka nim potláčať organizovanú trestnú činnosť na území mesta a analyzovať pohyb nákladných vozidiel v meste.

“V prípade, že budeme vedieť rozlíšiť nákladné vozidlá, chceli by sme ako ďalší efekt využiť aj to, že by sme presadili, aby boli na vjazde do mesta z diaľnice umiestnené značky zákaz prejazdu nákladných vozidiel, aby nebola neúmerne zaťažovaná Ulica SNP,” naznačil náčelník.

Celkovo je ich naplánovaných v meste osem, po dve v štyroch lokalitách. Na kúpu prvých dvoch kamier sa mestu vlani podarilo získať dotáciu 10.000 eur z ministerstva vnútra. Ako uviedol Šiška, tento rok sa mesto opäť uchádza o dotáciu, aby mohlo doplniť aj ďalšie kamery na nemonitorovaných vstupoch do mesta a výstupoch z neho. “Ten projekt má zmysel len vtedy, keď sa zrealizuje celý, pretože inak môže auto použiť nemonitorovaný vstup do mesta alebo výstup,” podotkol.