Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom

Žiar nad Hronom neotvorí ďalšie odberové miesta. Chýba im povolenie od rezortu zdravotníctva

Zdroj: FB / Nemocnice Svet zdravia

ŽIAR NAD HRONOM – V meste Žiar nad Hronom nepribudnú ďalšie odberové miesta na bezplatné antigénové testovanie na nový koronavírus, ktoré počas týždňa avizoval primátor Peter Antal. Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž pre TASR potvrdil, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR nedalo súhlas na ich otvorenie.

 

„Ministerstvo zdravotníctva nám otvorenie ďalších odberových miest neumožní a my to nedokážeme zorganizovať sami,“ uviedol Baláž. „Ministerstvo zdravotníctva momentálne nemá vyhlásenú výzvu na zriaďovanie mobilných odberných miest na diagnostiku COVID-19 prostredníctvom antigénového testu,“ potvrdila pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Baláž tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva odobrilo samospráve testovanie vo vlastnej réžii. „Boli sme ochotní poskytnúť priestory, zaplatiť administratívnych pracovníkov aj zdravotníkov. Nemôžeme však nakúpiť a platiť aj testy a nemôžeme ani rozdávať certifikáty,“ vysvetlil Baláž s tým, že nevie, ako plánuje celoplošné testovanie počas víkendu zorganizovať mesto Trenčín.

V okrese Žiar nad Hronom tak pre obyvateľov ostávajú k dispozícii tri odberové miesta. Bezplatné antigénové testovanie sa uskutočňuje v priestoroch bývalej reštaurácie mestského úradu, na regionálnom úrade verejného zdravotníctva a v areáli žiarskej nemocnice.