Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom

Žiar nad Hronom pripravuje výstavbu nájomných bytov na sídlisku Sever. O zámere budú rozhodovať na zastupiteľstve

Zdroj: TASR / Marián Holubčík

BANSKÁ BYSTRICA – Mesto Žiar nad Hronom spolupracuje s investorom, ktorý vlastní pozemky na severe mesta, kde chce stavať bytové domy. Ako agentúru SITA informoval vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž, po dostavaní minimálne 24 bytov by ich samospráva s pomocou úveru od Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) odkúpila. Cena podľa Baláža ešte nie je známa, zatiaľ len zámer majú poslanci schvaľovať na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

 

Mesto už niekoľko rokov eviduje vysoký počet záujemcov o nájomné byty. Najviac žiadostí je pritom od občanov s trvalým pobytom v Žiari nad Hronom a z okolitých obcí. „V súčasnosti evidujeme 126 žiadostí. Šesťdesiat z nich je o bývanie na sídlisku Sever. Chceme preto využiť dostupné podporné programy štátu, aby sme znova zvýšili počet nájomných bytov v meste. Nechceme ich priamo stavať my, ale kúpiť hotové od investora, ktorý vlastní pozemky na sídlisku Sever a byty aj postaví. V takom prípade by sme žiadali o dotáciu z Ministerstva dopravy a výstavby SR a úver zo ŠFRB,“ spresnil Baláž a dodal, že úver zo ŠFRB je samofinancovateľný, čiže spláca sa z vybraného nájomného, takže to nezaťaží rozpočet mesta.

Výstavba dvoch bytoviek na sídlisku Sever sa začala v roku 2013. Už v októbri 2014 bolo žiadateľom systémom žrebovania pridelených 48 nových nájomných bytov. Tieto bytové domy postavila spoločnosť Remeslo stav, ktorá bola aj investorom celého projektu. Mesto neskôr schválilo prijatie úveru zo ŠFRB a bytovky od spoločnosti odkúpilo. Rovnako chce postupovať aj v prípade ďalších bytoviek, ale s novým investorom. „Pozemky na severe mesta, kde je naplánovaná výstavba ďalších bytových domov, odkúpila od Remesla stav spoločnosť Combin z Banskej Štiavnice, ktorá tu chce postaviť ďalšie bytové domy,“ objasnil Martin Baláž.

Žiadatelia, ktorí majú záujem prenajať si od mesta takýto byt, musia mať stály príjem a nesmú mať podlžnosti voči mestu. „Zákonom je aj stanovený rámec minimálneho a maximálneho príjmu, ktorý žiadateľ či celá rodina musí spĺňať. Byty sa prideľujú žrebovaním, ktoré realizuje na to zriadená komisia. To sa robí vždy, keď sa nejaký byt uvoľní,“ dodal Baláž.